اعتراض‌ها به چین؛ از تایوان تا اویغورهای مهاجر در استرالیا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتراض‌ها به چین؛ از تایوان تا اویغورهای مهاجر در استرالیا
کپی رایت  عکس از رویترز

دولت چین در حالی روز سه شنبه هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی در این کشور را جشن گرفت که دولت تایوان و اقلیت اویغورها از رفتار پکن در عرصه سیاست خارجی و داخلی انتقاد کردند.

دولت تایوان روز سه‌شنبه ضمن محکومیت «دیکتاتوری» چین از پکن به عنوان تهدیدی علیه صلح در منطقه یاد کرد. تایوان همچنین چین را متهم کرد که به دنبال «بهانه تراشی» برای افزایش حضور نظامی خود در منطقه است.

ملی‌گرایان چین پس از شکست از کمونیست‌های این کشور در سال ۱۹۴۹ به تایوان فرار کردند. دولت چین اکنون از تایوان به عنوان بخشی از سرزمین خود یاد می‌کند.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز سه شنبه در سخنرانی خود در رژه نظامی به مناسبت هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی در این کشور بر توسعه روابط صلح آمیز با تایوان تاکید کرد. با این حال به گفته وی هدف از این سیاست تلاش برای «اتحاد کامل میهن» خواهد بود، اصطلاحی که غالبا از جانب مقام‌های چین برای اتحاد چین و تایوان بیان می‌شود.

تظاهرات اویغورهای مهاجر در استرالیا

از سوی دیگر صدها نفر از اقلیت اویغورهای چین که به استرالیا پناهنده شده‌اند در این کشور علیه دولت پکن تظاهرات کردند. شرکت کنندگان در تظاهرات شهر آدلاید خواستار توقف آنچه از آن به عنوان «هلوکاست قرن بیست و یکم» یاد کردند، شدند.

شرکت کنندگان در تظاهرات روز سه شنبه از جامعه جهانی خواستند علیه سرکوب اقلیت اویغور از سوی دولت چین موضع‌گیری کند.

استفاده از زبان اویغوری در مدارس سین کیانگ در شمال غربی چین ممنوع شده است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر تاکنون بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت اویغور و سرکوب آنها از سوی دولت چین هشدار داده‌اند.