قدرت نمایی چین در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتادمین سالگرد برپایی حکومت کمونیستی

قدرت نمایی چین در مراسم رژه نظامی به مناسبت هفتادمین سالگرد برپایی حکومت کمونیستی
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شی جین پینگ در مراسم روز سه شنبه وعده داد که پیشرفت «صلح آمیز» کشورش همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

آگهی

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی در این کشور تاکید کرد که «هیچ نیرویی» نمی‌تواند جلوی پیشرفت چین را بگیرد.

رئیس جمهوری چین در حالی در رژه نظامی در میدان تیان‌آنمن شرکت کرد که پکن در ماه‌های اخیر با بحران اعتراضات در هنگ کنگ و جنگ تجاری با آمریکا روبرو شده است.

شی جین پینگ در مراسم روز سه شنبه وعده داد که پیشرفت «صلح آمیز» کشورش همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. او که همچون مائو تسه تونگ، بنیانگذار حکومت کمونیستی چین لباسی یک دست خاکستری به تن داشت اعلام کرد که کشورش سیاست اصلاحات اقتصادی را دنبال خواهد کرد.

جیانگ زمین و هو جینتائو، دو رئیس جمهوری سابق چین نیز در کنار شی جین پینگ در مراسم روز سه شنبه حضور داشتند.

رئیس جمهوری چین تاکید کرد که ارتش این کشور باید ضمن دفاع از استقلال و امنیت این کشور با قاطعیت «صلح جهانی» را تضمین کند.

وی در بخشی از سخنان خود بر لزوم حفاظت از «ثبات و رونق اقتصادی» هنگ کنگ و ماکائو تاکید کرد. شی جین پینگ همچنین از ادامه توسعه روابط صلح آمیز با تایوان سخن گفت. او با این حال اعلام کرد که پکن سیاست تلاش برای «اتحاد کامل میهن» را دنبال خواهد کرد. سخنانی که از جانب مقامات چین اغلب برای اتحاد چین و تایوان بیان می شود.

نمایش موشک قاره‌پیما

مراسم سالگرد تأسیس حکومت کمونیستی چین با رژه یگان‌های بی‌شمار سربازان، نمایش هواپیماها و نیز رژه جدیدترین جنگ‌افزارهای چین همراه بود.

موشک‌های قاره پیما و بالستیک «دی اف ۴۱» (DF-41) از جمله سلاح‌هایی بود که در رژه روز سه شنبه به نمایش در آمد. این موشک‌ که قابلیت حمله چند کلاهک هسته‌ای را دارد می‌تواند مسافت بین چین تا آمریکا را طی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رژه سربازان روس در احترام به یاد قربانیان جنگ دوم جهانی برگزار شد

آتش‌سوزی در یک کارخانه در چین جان ۱۹ نفر را گرفت

تشدید درگیری‌ها بین معترضان و پلیس هنگ کنگ در آستانه ۷۰ سالگی چین کمونیست