Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شوک نفتی حمله به عربستان خنثی شد؛ بازگشت برنت ۶۰ دلاری

شوک نفتی حمله به عربستان خنثی شد؛ بازگشت برنت ۶۰ دلاری
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۶ روز پس از حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان، قیمت جهانی نفت بار دیگر به محدوده ۶۰ دلاری بازگشت.

آگهی

شانزده روز پس از حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان، قیمت جهانی نفت بار دیگر به محدوده ۶۰ دلاری بازگشت.

حملات پهپادی ۱۴ سپتامبر به پالایشگاه‌های بقیق و میدان نفتی خریص به اذعان عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی تولید روزانه ۵.۷ میلیون بشکه از نفت این کشور را مختل کرد.

عربستان با سطح تولید روزانه ۹.۸ میلیون بشکه نفت خام در ماه اوت، عرضه ۵ درصد نفت جهان را در اختیار داشت و کاهش ۵۸ درصدی تولید آن به معنای وقوع یک شوک نفتی جدید در جهان بود، شوکی که از نظر کاهش میزان تولید با وقوع انقلاب ایران و از نظر درصد افت عرضه نفت در بازار جهانی با آغاز جنگ ایران و عراق مقایسه می‌شد.

به همین دلیل در اولین روز گشایش معاملات بازار جهانی نفت پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت با جهش ۸ دلار و ۲۲ سنتی و ۱۳.۵ درصدی تا ۶۸ دلار و ۴۴ سنت بالا رفت. سپس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که ذخایر استراتژیک جهان در سطح مناسبی قرار دارند و به راحتی توان کاهش تبعات بحران حاضر وجود دارد. عربستان سعودی هم مدعی شد که ذخایر استراتژیک این کشور تا ۳۷ روز پاسخگوی افت تولید نفت این کشور خواهد بود.

البته رئیس جمهوری آمریکا نیز با هدف کاهش تبعات حمله به تاسیسات نفتی عربستان مجوز عرضه ذخایر استراژیک نفت این کشور را صادر کرد.

بر همین اساس، بهای هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز ۱۶ سپتامبر به زیر ۶۸ دلار رسید ولی بازار جهانی نفت همچنان در نگرانی از محتوای گزارش کارشناسی شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو به سر می‌برد.

عربستان ۱۷ سپتامبر به طور رسمی اعلام کرد که ظرفیت از دست رفته تولید نفت این کشور ظرف کمتر از دو هفته بازیابی خواهد شد. بدین ترتیب قیمت نفت در نخستین گام بیش از ۴ دلار کاهش یافت و وارد مسیر نزولی شد.

در مجموع تنها طی ۱۱ روز کاری، تاثیر شوک نفتی ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی خنثی شد و بهای هر بشکه نفت برنت بار دیگر محدوده ۶۰ دلار وارد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج چین از توسعه میدان گازی ایران؛ زنگنه: شاید هندی‌ها بیایند

مقایسه افت تولید عربستان با شوک‌های نفتی؛ تاثیر حملات پهپادی بر زندگی مردم چیست؟

آژانس بین‌المللی انرژی: جهان در دهه جاری با افزایش قابل توجه مازاد نفت روبرو است