حریق و شورش در اردوگاه لسبوس یونان؛ دولت پناهجویان را منتقل می‌کند

حریق و شورش در اردوگاه لسبوس یونان؛ دولت پناهجویان را منتقل می‌کند
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته شاهدان در محل، پس از تعلل نیروهای آتش‌نشانی برای امدادرسانی، پناهجویان دست به اعتراض زده و نیروی پلیس برای کنترل شورش وارد عمل و در این درگیری حداقل ۱۷ نفر زخمی شدند.

به دنبال آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان در جزیره لسبوس و درگیری آنان با پلیس، مقامات دولت یونان روز دوشنبه هشتم مهر اعلام کردند که پناهجویان را از این جزیره به منطقه‌ای در سرزمین اصلی این کشور منتقل می‌کند.

آگهی

آتش‌سوزی روز گذشته که منجر به مرگ یک زن شد، در کانتینری رخ داد که مقامات یونانی، پناهجویان اردوگاه موریا را در آن اسکان داده‌اند. گزارش‌هایی تایید نشده از مرگ یک کودک در این آتش‌سوزی خبر می‌دهند. مقامات یونانی اعلام‌ کردند که تحقیقاتی برای روشن‌ شدن دلیل آتش‌سوزی در جریان است.

به گفته شاهدان عینی، پس از تعلل نیروهای آتش‌نشانی برای امدادرسانی، پناهجویان دست به اعتراض زده و با ورود نیروی پلیس برای کنترل شورش و بروز درگیری، حداقل ۱۷ نفر زخمی شدند.

بیشتر بخوانید: حریق و شورش در اردوگاه پناهجویان لسبوس دو کشته بر جای گذاشت

بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این جزیره بیش از ۱۲ هزار پناهجو در مجموعه‌ای از چادر و کانتینر اسکان داده شده‌اند که این تعداد چهار برابر ظرفیت این اردوگاه است.

به گزارش عکاس خبرگزاری فرانسه با وجود برقرار شدن آرامش در اردوگاه پس از درگیری روز گذشته، بسیاری از پناهجویان آزرده خاطر و پریشان هستند و پلیس هنوز در محل حاضر است.

سخن‌گوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز دوشنبه وضعیت حاکم بر اردوگاه موریا را «غم‌انگیز» توصیف کرد.

معاون وزیر سازمان حفاظت از شهروندان یونان به خبرگزاری رویترز گفت که تا پایان روز دوشنبه ۳۰ سپتامبر ۲۵۰ نفر از اردوگاه موریا به خاک اصلی سرزمین یونان منتقل و موضوع در جلسه‌ای با حضور نخست‌وزیر مطرح خواهد شد.

رویترز
حضور پلیس در محل آتش سوزی در اردوگاه موریارویترز

یک مقام محلی اعلام کرد که دولت قصد دارد تا پایان ماه اکتبر حداقل ۳ هزار پناهجو را از جزیره لسبوس خارج کرده و در خاک اصلی اسکان دهد.

انتقال پناهجویان از اردوگاه لسبوس به خاک اصلی سیاست جدیدی نیست. دولت محافظه‌کار یونان ماه گذشته اعلام کرده بود که انتقال پناهجویان از جمله اقداماتی است که برای مقابله با ناآرامی و اعتراض در اردوگاه موریا و افزایش تعداد پناهجویان در پیش گرفته شده است.

در ماه اوت بیش از ۹ هزار پناهجو وارد یونان شدند. این میزان بیشترین تعداد پناهجویانی است که از زمان اجرای توافق اتحادیه اروپا و آنکارا برای بستن راه دریای اژه، خود را به جزایر یونان رسانده‌اند. براساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ، بیش از ۸ هزار پناهجو در ماه سپتامبر وارد این کشور شدند.

مقامات یونان اعلام کردند که در طول روزهای گذشته در طی بیست چهار ساعت از صبح شنبه تا یک شنبه صبح در حدود ۴۰۰ پناهجو به خاک این کشور وارد شده‌اند.

آگهی

در سال ۲۰۱۵، در حدود یک میلیون پناهجو که بیشتر آنان آوارگان جنگ داخلی سوریه بودند از ترکیه گذر کردند و خود را به جزایر شرقی یونان رساندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری ساکنان جزایر یونان با پلیس بر سر احداث مرکز جدید ویژه پناهجویان

گفتگو با پناهنده ایرانی که توییتش سرنوشت سیاستمدار یونانی را تغییر داد

تصاویری از یونان؛ سیل پس از آتش‌سوزی‌های گسترده دستکم ۳ قربانی گرفت