Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد
Copyright REUTERS/Mohammad Ismail
Copyright REUTERS/Mohammad Ismail
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی و عبدالله عبدالله، سیاستمدار برجسته افغان نامزدهای اصلی این دوره انتخابات ریاست جمهوری هستند. آنها به دنبال توافقی که پس از انتخابات پرحاشیه سال ۲۰۱۴ با یکدیگر دست یافتند قدرت را در این کشور جنگزده با یکدیگر تقسیم کردند.

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه ۶ میزان/مهر (۲۸ سپتامبر) تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد. شهروندان این کشور در حالی پای صندوق‌های رای می‌روند که خطر حمله شبه نظامیان طالبان روند رای گیری را تهدید می‌کند.

ده‌ها هزار نیروی نظامی و امنیتی در سرتا سر افغانستان مستقر شده‌اند تا جلوی اقدامات احتمالی طالبان که نامزدها و شرکت‌کنندگان در انتخابات را به مرگ تهدید کرده‌اند، بگیرند.

انتخابات ریاست جمهوری تاکنون دو بار به تعویق افتاد و سرانجام پس از اضمحلال مذاکرات صلح میان طالبان و ایالات متحده آمریکا امروز بر پا شد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی و عبدالله عبدالله، سیاستمدار برجسته افغان نامزدهای اصلی این دوره انتخابات ریاست جمهوری هستند. آنها به دنبال توافقی که پس از انتخابات پرحاشیه سال ۲۰۱۴ با یکدیگر دست یافتند قدرت را در این کشور جنگزده میان خود تقسیم کردند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری که توسط کمیسیون مستقل انتخابات تنظیم شده نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری بیست و یک روز پس از برگزاری آن یعنی روز ۲۷ میزان/مهر (۱۹ اکتبر) اعلام خواهد شد.

طبق آخرین آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که در زمان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ منتشر شده حدود ۹ میلیون و۶۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای‌دهی هستند؛ اما مشخص نیست چه تعدادی از افراد واجد شرایط در انتخابات شرکت خواهند کرد. در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری، حدود هفت میلیون نفر پای صندوق‌های رای حاضر شده و به نامزد مورد نظرشان رای دادند.

این دوره انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برای مردم این کشور بسیار حائز اهمیت است. مردمی که چهار دهه جنگ و ویرانی را تجربه کرده‌اند امیدوارند که روند سازندگی کشورشان پس از مشخص شدن نتیجه این انتخابات آغاز گردد.

REUTERS/Omar Sobhani
کابل تحت تدابیر شدید امنیتی استREUTERS/Omar Sobhani
REUTERS/Mohammad Ismail
صندوق‌های رای به دورترین نقاط کشور نیز فرستاده شدندREUTERS/Mohammad Ismail
REUTERS/Mohammad Ismail
مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان صندوق‌های رای‌گیری را آماده می‌کنندREUTERS/Mohammad Ismail
REUTERS/Parwiz
REUTERS/Omar Sobhan
عبدالله عبدالله رای خود را به صندوق انداختREUTERS/Omar Sobhan
REUTERS/Mohammad Ismail
اشرف غنی پس از انداختن رای خود به صندوق برای رسانه‌ها سخنرانی کردREUTERS/Mohammad Ismail
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استفاده موفقیت آمیز از دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات افغانستان

انتخابات افغانستان؛ زمان اخذ رای به پایان رسید

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند