تاکید آمریکا بر ادامه فشار بر ایران؛ پمپئو: به دنبال توافق هستیم

تاکید آمریکا بر ادامه فشار بر ایران؛ پمپئو: به دنبال توافق هستیم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های دولت آمریکا در حالی از ادامه فشار بر ایران خبر دادند که از سوی دیگر اظهار داشتند که به دنبال یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای توافق با ایران هستند.

آگهی

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید کشورش به دنبال حل و فصل مسالمت‌آمیز تنش‌ها با ایران است.

مایک پمپئو چهارشنبه شب ۳ مهر این سخنان را در جریان یک کنفرانس خبری مشترک به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا بیان کرد.

در این کنفرانس، پمپئو بار دیگر تاکید کرد که حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی کار ایران بوده است. او گفت: «ما هفته ثمربخشی داشتیم و خرسندیم که اروپایی‌ها درست همانطور که رئيس جمهوری ترامپ و من می‌گفتیم تایید کردند که حملات به عربستان سعودی کار ایران بوده است. حالا اروپایی‌ها به ما محلق شدند و می‌گویند که برجام کارگشا نیست و مشکلات را حل نمی‌کند و ثبات را برای خاورمیانه به همراه نمی‌آورد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین با اشاره به دیدارهایی که با برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه داشته تاکید کرد که واشنگتن به دنبال «صلح» و یافتن راه حل «مسالمت‌آمیز» با ایران است. او تأکید کرد: «ما خواهان راه‌حل مسالمت آمیز با جمهوری اسلامی ایران هستیم و امیدواریم بتوانیم این مسیر را طی کنیم. اما نهایت این ایرانی‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند.»

آقای پمپئو در ادامه ابراز امیدواری کرد فرصتی برای مذاکره با ایران پدید آید و افزود: «ما به دنبال یافتن راهی هستیم که مذاکراتی با ایران انجام دهیم که برای دو طرف مفید باشد. مذاکراتی که ما را مطمئن کند ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند و تهران دیگر نمی‌تواند با موشک‌های بالستیک اقدامات تروریستی خود را پیش ببرد.»

اروپا بدون رضایت واشنگتن گامی برای تهران بر نمی‌دارد

در ادامه این نشست استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت که بروکسل بدون رضایت واشنگتن، کاری در زمینه تحریم‌ها برای ایران انجام نخواهد داد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به رایزنی‌هایی که با مقام‌های اروپایی داشته اظهار داشت: «همانطور که آقای پمپئو اشاره کردند ما گفتگوهای بسیار مفیدی با دوستان و متحدان خود در اروپا در خصوص کارزار فشار حداکثری علیه ایران داشتیم و اروپایی‌ها هم به روشنی به ما پاسخ دادند که بدون رضایت آمریکا کاری برای ایران انجام نخواهند داد.»

در این کنفرانس که با حضور دونالد ترامپ و دو وزیر کابینه‌اش برگزار شد، رئيس جمهوری آمریکا بیشتر بر مسائل سیاست داخلی آمریکا تمرکز داشت و در عین حال از صدور فرمان محدودیت ورود به آمریکا برای مقام‌های ایران و ونزوئلا خبر داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ ورود مقام‌های ایران و بستگان آنها به آمریکا را محدود کرد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم