Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش ویژه یورونیوز؛ تفکر افراطی همچنان در کمین جوانان اروپایی است

  گزارش ویژه یورونیوز؛ تفکر افراطی همچنان در کمین جوانان اروپایی است
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیکلا بخشی از پنچ هزار تبعه اروپایی است که به تایید اتحادیه اروپا طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ به یک سازمان تروریستی پیوستند. دومینیک پس از آنکه فرزندش سال ۲۱۰۳ در سوریه کشته شد به جمع فعالان ضد افراطی گرایی در فرانسه پیوست و مبارزه در این راه را آغاز کرد.

آگهی

یورونیوز در ادامه گزارش های خود از وضعیت جهادگران اروپایی که به صفوف افراط گرایان پیوسته اند به سراغ دومینیک، مادر یک جوان فرانسوی رفته که تحت تاثیر تفکرات افراطی بدون اطلاع خانواده اش راهی سوریه می شود و در نهایت سال ۲۰۱۳ در پی درگیری با نیروهای ضد تروریست جان خود را از دست می دهد.

دومینیک که پس از مرگ فرزندش به یک فعال اجتماعی در جامعه فرانسه تبدیل شده، اینک با افراطی گری و اشاعه ایدئولوژی ناشی از این تفکر در میان جوانان مبارزه می کند. آنلیز برجز، خبرنگار یورونیوز در این گزارش همچنین با حمزه، یک تبعه بلژیک و از پیکارجویان سابق داعش گفتگو کرده است. حمزه اکنون پشیمان و منتظر بازگشت به جامعه است.

دومینیک، مادر نیکلا، جوانی فرانسوی که پس از پیوستن به نیروهای جهادی در سوریه کشته شد با اشاره به خاطرات دوران کودکی فرزندش می گوید: «این نفاشی را زمانی که پسر بچه ای بود کشیده؛ با تمام جزئیات خانه ای را کشید. می گفت این خانه رویاهای من است اما...»

فرزند دومینیک رویاهای بزرگی داشت اما هرگز در خانه ای نزدیک ساحل زندگی نکرد. دومینیک چگونگی رفتن فرزندش به سوریه را اینگونه شرح می دهد: «به او گفتم اینکه به تایلند بروی خیلی خوب است...تو فضای جدیدی را تجربه خواهی کرد و با فرهنگ های دیگر آشنا می شود اما اینها همه بهانه ای بود برای اینکه به سوریه برود.»

نیکلا بخشی از پنچ هزار تبعه اروپایی است که به تایید اتحادیه اروپا طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ به یک سازمان تروریستی پیوستند. دومینیک پس از آنکه فرزندش سال ۲۱۰۳ در سوریه کشته شد به جمع فعالان ضد افراطی گرایی در فرانسه پیوست و مبارزه در این راه را آغاز کرد.

او انجمنی تاسیس کرد و به دیدار مسئولان بلند پایه کشورش رفت تا خطرهایی که در این خصوص پیش روی زنان و مردان جوان کشورش است را به آنها گوشزد کند.

دومینیک بخشی از نامه ای را که برای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نوشته برای خبرنگار ما می خواند: «آقای رئیس جمهور! امیدوارم آنچه در این نامه آمده شما را نسبت به وظیفه ام آگاه کرده باشد.»

دومینیک می گوید که این مشکلات هنوز به قوت خود باقی است: «مادری را می شناسم که می گوید دختر هجده ساله اش دیگر آن دختر همیشگی نیست، می گفت دیگر او را نمی شناسد. ما اکنون در سال ۲۰۱۹ هستیم و این ماجرا همچنان ادامه دارد. واقعا نمی دانم چه باید بکنیم؟»

بیشتر بخوانید:

آنچه افراد را به سوی تفکرات افراطی و اقدامات خشونت آمیز سوق می دهد، مسئله ای است که دولت ها و نهادهای اروپایی را همچنان درگیر خود کرده است. حال آنکه برخی از افرادی که به گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش پیوستند، می گویند کاش زمان به عقب برمی گشت و این کار را نمی کردند.

 حمزه نعیم، یک پیکارجوی سابق داعش در پاسخ به این سوال که آیا از آمدن به سوریه پشیمانی؟ می گوید: «بله پشیمانم. به شدت هم پشیمانم. این نخستین جرمی بود که مرتکب شدم. من در بلژیک هرگز تخلفی نکرده بودم و تنها درس می خواندم.»

حمزه می گوید آنچه هفت سال پیش او را به سوی سوریه کشاند همچنان وجود دارد و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد: «آنها معتقدند که ایدئولوژی از بین رفتنی نیست. همه می دانند...ببینید سازمان ملل در این باره چه می گوید؟ آنها می گویند که باید برنامه ای برای ریشه کن کردن افراطی گری اجرا شود و پس از ایجاد تحول در افراد آنها به جامعه بازگرداندند.»

حمزه اکنون بیست و سه سال دارد و نمی داند که چه زمانی اجازه بازگشت به کشورش را خواهد داشت. او حتی نمی داند که چه آینده ای در انتظارش هست. داستان زندگی او ملهم از ترس و انزجار است، مسائلی که اگر به درستی به آنها توجه نشود می تواند به گسترش نفرت و خشونت در میان نسل آینده دامن بزند.

دومینیک در پایان با ابراز نگرانی از وضعیت کودکان جهادگرایان اروپایی که اینک در وضعیت اسفناکی در اردوگاه ها نگهداری می شوند، می گوید: «شاید بایست هر چه سریعتر فکری در این خصوص کنیم. زیرا زمان به سرعت می گذرد و فرزندانِ (جهادگران فرانسوی) بزرگ می شوند و ممکن است شرایط هولناکی را تجربه کنند. اکنون آنها با مسائلی نظیر بیماری و گرسنگی دست به گریبانند در حالی که پیشتر درگیر جنگ و بمباران بودند. آنها زخم خورده جنگ هستند. شرایط پس از این وخیم تر می شود زیرا آنها بزرگ می شوند و از همه نفرت به دل می گیرند، فرقی نمی کند که در کجا باشند، در کشور زادگاهشان و یا همانجایی که هستند. آنها ممکن است دست به کشتار جمعی بزنند.»

آنها فعلا فقط کودکانی هستند که وقتی بزرگ شوند، ممکن است اثبات کنند که مشکل اروپا با تروریسم هنوز حل نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش اختصاصی یورونیوز؛ سرگردانی کودکان خانواده‌های عضو داعش در سوریه

خانواده‌های اروپایی اعضای داعش در اردوگاه الهول؛ آیا برای بازگشت راهی هست؟

لودریان: اعضای فرانسوی به داعش باید در محل ارتکاب جرم محاکمه شوند