دیوان عالی بریتانیا: تصمیم دولت بوریس جانسون در تعلیق پارلمان غیرقانونی بوده است

واکنش ایان بلک‌فورد، رهبر حزب ملی اسکاتلند به رای دیوان عالی بریتانیا
واکنش ایان بلک‌فورد، رهبر حزب ملی اسکاتلند به رای دیوان عالی بریتانیا   -  Copyright  عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی

دیوان عالی بریتانیا: تصمیم دولت بوریس جانسون در تعلیق پارلمان غیرقانونی بوده است.

دیوان عالی بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور با درخواست از ملکه الیزابت برای تعلیق پارلمان، عملی «خلاف قانون» انجام داده و بنابراین دستور تعلیق لغو می‌شود.

مارجوری هیل، رئیس دیوان‌ عالی بریتانیا با اعلام این رای گفت که روسای مجلس‌های عوام و اعیان از روز سه‌شنبه می‌توانند فراخوان لازم را خطاب به اعضاء خود ارسال کنند.

بدین ترتیب احتمال می‌رود، نمایندگان مردم بریتانیا بلافاصله به تعطیلی مجلس پایان دهند و بررسی روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا(برکسیت) را از سر بگیرند.

آقای جانسون پیشتر با جلب نظر ملکه بریتانیا مجوز تمدید دو هفته‌ای تعطیلات مجلس بریتانیا تا ۱۴ اکتبر را اخذ کرده و به اجرا گذاشته بود، اقدامی که اجرای طرح خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را تا پایان ماه اکتبر تسهیل می‌کرد.

مخالفان این اقدام نخست وزیر به دادگاهی در اسکاتلند و لندن شکایت کردند. هر چند دادگاه اسکاتلند تصمیم آقای جانسون را غیرقانونی دانست ولی دادگاه لندن شکایت طرح شده را فاقد جنبه حقوقی و دارای وجهی صرفا سیاسی دانست و قابل رسیدگی تشخیص نداد.

بنابراین مخالفان تصمیم آقای جانسون به دیوان عالی بریتانیا مراجعه کردند.

این دیوان هفته گذشته و به همین منظور سه روز تشکیل جلسه داد و پس از شنیدن ادعاهای دو طرف صدور رای را به امروز(سه‌شنبه) موکول کرد.

رای روز سه‌شنبه دیوان عالی بریتانیا، اجرای طرح بوریس جانسون، نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا را برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا با دشواری مواجه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:حزب کارگر بریتانیا حمایت کامل خود را از طرح جرمی کوربین برای برکسیت اعلام کرد

مطالب مرتبط