واکنش‌ها به حکم دادگاه عالی بریتانیا در غیرقانونی خواندن تعلیق پارلمان

واکنش‌ها به حکم دادگاه عالی بریتانیا در غیرقانونی خواندن تعلیق پارلمان
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به حکم غیرقانونی بودن تعلیق پارلمان این کشور گفت در حالی که دولت مشغول کار روی رسیدن به یک توافق خوب است، «با اینگونه مسائل در پارلمان یا در دادگاه‌ها» کار ساده‌تر نخواهد شد.

آگهی

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به حکم غیرقانونی بودن تعلیق پارلمان این کشور گفت با رای صادره از سوی دادگاه عالی مخالف است اما به آن احترام می‌گذارد و از آن تبعیت خواهد کرد. 

وی اضافه کرد در حالی که دولت در تلاش برای رسیدن به یک «توافق خوب» است، «با اینگونه مسائل در پارلمان یا در دادگاه‌ها» کار ساده‌تر نخواهد شد.

آقای جانسون که در حال حاضر برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، اظهار داشت بریتانیا در هرصورت بنابر قانون فعلی روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. وی از نمایندگان پارلمان خواست در راستای منافع ملی جمع شوند و برای رسیدن به یک توافق بکوشند.

در پی رای دیوان عالی بریتانیا مبنی بر غیرقانونی بودن دستور تعلیق پارلمان توسط بوریس جانسون و لغو این حکم، جان برکو رئیس پارلمان بریتانیا نیز اعلام کرد این نهاد فردا تشکیل جلسه خواهد داد.

آقای برکو در این باره گفت: «به مقامات پارلمان دستور داده‌ام تا مقدمات ادامه دستور کار جلسات مجلس را آماده کنند تا اطمینان حاصل شود که مجلس نمایندگان فردا راس ساعت ۱۱:۳۰ نشست خود را برگزار خواهد کرد.»

انتظار می‌رود با پایان تعلیق پارلمان، نمایندگان بررسی روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) را از سر بگیرند.

آقای جانسون پیش‌تر با جلب نظر ملکه بریتانیا مجوز تمدید دو هفته‌ای تعطیلات مجلس بریتانیا تا ۱۴ اکتبر را اخذ کرده و به اجرا گذاشته بود؛ اقدامی که اجرای طرح خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را تا پایان ماه اکتبر تسهیل می‌کرد.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با حکم صادره مخالفت کرد اما اعلام داشت که به آن احترام خواهد گذاشت

نورمن فولر، رئیس مجلس اعیان بریتانیا نیز با ابراز امیدواری دربارۀ برگزاری جلسه مجلس اعیان در اولین فرصت گفت که با رهبران احزاب دراین باره در تماس است.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر نیز با اشاره به رای دادگاه در قبال تصمیم بوریس جانسون گفت: «این توهین به دموکراسی و سوءاستفاده از قدرت توسط او را نشان می‌دهد… من فورا با رئیس مجلس تماس خواهم گرفت تا از او بخواهم پارلمان را فرا بخواند تا بتوانیم نخست‌وزیر را به پرسش بگیریم.»

رهبر حزب لیبرال دموکرات پارلمان بریتانیا نیز حکم جدید را نشانه تایید «ناشایستگی» بوریس جانسون برای پست نخست‌وزیری دانست. جو سوینسون آقای جانسون را فردی خطاب کرد که باعث «گمراهی» ملکه و مردم شده و به صورت غیرقانونی نمایندگان مردم را ساکت کرده است.

نایجل فارانژ، رهبر حزب برکسیت با انتشار یک پیام توییتری دومینیک کامینگز مشاور ارشد نخست‌وزیر را مسئول معرفی کرد و نوشته که درخواست برای سخنرانی ملکه و تعلیق پارلمان «بدترین تصمیم سیاسی» بوده است.

کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده است که درباره «مسائل قانونی داخلی» اظهارنظر نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امضای قانون تعویق برکسیت و احتمال استعفای رئیس پارلمان بریتانیا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

رد درخواست تجدید نظر «عروس داعش»؛ دادگاه بریتانیا حکم سلب تابعیت شمیمه بیگم را تایید کرد