Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: ممکن است در نیویورک درباره ایران اتفاقی بیفتد

ماکرون: ممکن است در نیویورک درباره ایران اتفاقی بیفتد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماکرون با اشاره به اینکه پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تنش‌ها افزایش یافته است، گفت: «چالشی در نیویورک مطرح است. دو بازیگر این بحران آنجا هستند. وحدت مکانی وجود دارد اما نه لزوما وحدت رویه و اقدام. ما در عربستان سعودی نیستیم اما ممکن است چیزی اتفاق بیافتد.»

آگهی

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که راهی اجلاس عمومی سازمان ملل متحد بود گفت درباره پرونده ایران، ممکن است اقدامی در نیویورک رخ دهد.

ماکرون با اشاره به این که پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تنش‌ها افزایش یافته است، گفت: «چالشی در نیویورک مطرح است. دو بازیگر این بحران آنجا هستند. وحدت مکانی وجود دارد اما نه لزوما وحدت رویه و اقدام. ما در عربستان سعودی نیستم اما چیزی می تواند اتفاق بیافتد.»

آقای ماکرون همچنین گفته است که پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی شانس ملاقات میان ایران و آمریکا «قطعا افزایش نیافته است».

او در جمع خبرنگاران همراهش در داخل هواپیمای عازم نیویورک گفت که این اجلاس به ما اجازه می دهد اقدامات ناتمامی که در جریان اجلاس گروه‌۷ در شهر بیاریتز در جنوب فرانسه انجام داده‌ایم را در نیویورک پیگیری کنیم.

امانوئل ماکرون در جریان اجلاس گروه ۷ در جنوب فرانسه تلاش فراوانی کرد تا راهی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا پیدا کند، تلاش‌هایی که منجر به سفر غیرمنتظره وزیر خارجه ایران به محل اجلاس جی ۷ شد اما نتیجه ملموسی از تحرکات دیپلماتیک فرانسوی‌ها تاکنون بدست نیامده است. کاهش تنش میان ایران و آمریکا و پرونده تغییرات اقلیمی بویژه آتش سوزی جنگل‌های آمازون از زمان اجلاس جی ۷ تاکنون، دو اولویت اصلی امانوئل ماکرون در سیاست بین‌المللی بوده است. او امیداور است که بتواند این دو موضوع را در نیویورک پیش ببرد.

با این حال حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی تنش‌ها در منطقه خلیج فارس را افزایش داده است. عربستان و آمریکا انگشت اتهام انجام این عملیات را به سوی ایران می‌گیرند و ایران ارتباط با این حملات را تکذیب می کند.

روزنامه لوموند چاپ پاریس در تحلیل رویکرد امانوئل ماکرون می‌نویسد که در این شرایط کار دشواری پیش روی رئیس جمهوری فرانسه است. ماکرون گفته است:‌ «ایرانی‌ها درباره پارامترهای مذاکرات انعطاف‌پذیرند اما درباره ملاقات با طرف مقابل انعطاف‌پذیر نیستند. از نگاه ایرانی‌ها ملاقات با طرف مقابل تنها پس از پایان فرایند مذاکرات ممکن است، اما هدف آمریکایی‌ها این است که ملاقات دو طرف در کوتاه مدت رخ دهد.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین درباره دونالد ترامپ گفته است: «ترامپ به تنهایی و سریع تصمیم می‌گیرد و منطق به شدت معامله‌گرانه‌ای را دنبال می‌کند که متقاعد کردنش بسیار دشوار است. حسن روحانی برای مذاکره باید با یک سیستم و چهل سال تاریخ دست و پنجه نرم کند.»

اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در حالی در هفته جاری در نیویورک برگزار می‌شود که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با طرح صلحی موسوم به «طرح صلح هرمز» به این اجلاس می‌رود و محمد جواد ظریف وزیر خارجه به سی‌ان‌ان گفته است در صورتی که ایالات متحده تحریم‌های ایران را لغو کند، رئیس جمهوری ایران حاضر است همین هفته با دونالد ترامپ در نیویورک دیدار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ایران به سخنان بوریس جانسون: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

روحانی: تحریم‌های آمریکا مانند نوار کاستی است که تمام شده و دوباره از اول می‌گذارند

روحانی همزمان با تنش‌ها با عربستان: آماده‌ایم از خطاهای گذشته همسایگان بگذریم