Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش سازمان هواشناسی در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل: وضعیت بحرانی است

گزارش سازمان هواشناسی در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل: وضعیت بحرانی است
Copyright REUTERS/Alexandros Avramidis
Copyright REUTERS/Alexandros Avramidis
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میزان کربن منتشر شده بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میلادی نسبت به پنج سال پیش از آن ۲۰ درصد رشد داشته است.

آگهی

سازمان جهانی هواشناسی در آستانه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل که با حضور رهبران جهان در نیویورک برپا می‌گردد با انتشار گزارشی اعلام کرد که شدت تغییرات اقلیمی در پنج سال اخیر بسیار چشمگیر و بحرانی بوده است.

براساس این گزارش، کره زمین در طی پنج سال اخیر یعنی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ میلادی گرم‌ترین دوره خود را پشت سر گذاشته است. همچنین میزان سطح آب دریاها با شتاب قابل ملاحظه‌ای در حال بالا آمدن است چرا که انتشار گاز دی‌اکسید کربن به اوج خود رسیده است.

درجه حرارت جهانی از سال ۱۸۵۰ به میزان ۱.۱ درجه سانتی گراد افزایش یافته که حدود ۰.۲ درجه آن تنها بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی رخ داده است.

این تغییرات که نتیجه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو زمین است در سال‌‌های اخیر به بحرانی‌ترن حالت خود رسیده است. به عنوان مثال میزان کربن منتشر شده بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میلادی نسبت به پنج سال پیش از آن ۲۰ درصد رشد داشته است.

یکی از نگران‌ کننده‌ترین بخش‌های این گزارش مربوط به افزیش سطح آب دریاهاست. براساس آمارهای موجود نرخ بالا آمدن سطح آب دریاها از سال ۱۹۹۳ تا کنون ۳.۲ میلیمتر در سال بوده است، اما این میزان در پنج سال گذشته به ۵ میلیمتر در سال افزایش یافته است.

افزایش سطح آب دریاها که در نتیجه آب شدن یخچال‌های طبیعی است یک تهدید جدی برای بسیاری از کشورهای جهان است و می‌تواند سبب آواره و جابجا شدن میلیون‌ها انسان در آینده نزدیک گردد.

همچنین تغییرات اقلیمی سبب آتش گرفتن جنگل‌ها خواهد شد و پخش گازهای ناشی از سوختن جنگل‌ها نیز سبب بدتر شدن وضعیت کنونی گرمایش زمین خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

این گزارش روز دوشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به رهبران جهان ارائه و مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز از رهبران جهان خواسته است تا با برنامه‌های دقیق و جامع در رابطه با حل مساله محیط زیست در نشست روز دوشنبه شرکت کنند.

تغییرات اقلیمی سبب انقراض گونه‌های حیوانی و گیاهی بسیاری شده و حیات انسان را نیز به خطر خواهد انداخت.

گرچه مساله تغییرات اقلیمی و راه‌های مقابله با آن از چند دهه پیش مورد بحث و بررسی متخصصان امر قرار گرفته است، اما در سال‌های اخیر توجه عمومی به آن افزایش یافته و مردم عادی نیز در کنار متخصصان و سیاستمداران به دنبال راهی برای نجات کره زمین و برون رفت از این بحران هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض جهانی جوانان برای تغییرات اقلیمی؛۱۳۵۱راهپیمایی دربیش از۱۱۰ کشور

حمل و نقل هوایی در سال ۲۰۲۴ با جابجایی حدود ۵ میلیارد مسافر رکورد خواهد زد

مجمع عمومی سازمان ملل از شورای امنیت خواست با درخواست فلسطین برای عضویت در این نهاد موافقت کند