Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حوثی‌های یمن: تمام حملات به عربستان سعودی را متوقف خواهیم کرد

حوثی‌های یمن: تمام حملات به عربستان سعودی را متوقف خواهیم کرد
Copyright  REUTERS/Naif Rahma
Copyright  REUTERS/Naif Rahma
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهدی المشت: من از همۀ طرفهای جنگ می‌خواهم خود را بطور جدی متعهد به شرکت در مذاکراتی واقعی کنند. مذاکراتی که بتواند به یک آشتی ملیِ جامع منتهی شود و کسی را از این امر مستثنی نکند.

آگهی

یکی از مقامات ارشد حوثی‌های یمن شبانگاه جمعه اعلام کرد که آنها آماده‌اند تا در صورت انجام رفتاری مشابه از سوی ائتلاف اعراب به رهبری ریاض، تمام حملات پهپادی و موشکی خود به عربستان سعودی را متوقف کنند.

این خبر از سوی مهدی المشت، رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌ها اعلام شد.

او در تلویزیون المسیره ضمن هشدار در این‌باره که ادامۀ جنگ یمن می‌تواند منجر به «تحولات خطرناکی» شود، گفت: «ما حمله به اهداف در خاک عربستان سعودی با پهپاد، موشکهای بالستیک و دیگر انواع سلاح را متوقف می‌کنیم و منتظر حرکتی متقابل از سوی آنها هستیم.»

آقای المشت با بیان اینکه «ادامۀ جنگ یمن به نفع هیچ طرفی نخواهد بود» ادامه داد: «ما این حق را برای خود قائلیم که در صورت عدم دریافت پاسخ مثبت از سوی آنها، بار دیگر وارد عمل شویم.»

او هشدار داد که در صورت نادیده گرفته شدن این درخواست صلح، حوثی‌ها «در شروع دوره‌ای بسیار دردناک تردید نخواهند کرد».

این سخنان تقریبا یک هفته پس از آن بیان می‌شود که در پی حملات پهپادی و موشکی شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان در بقیق و خریص، تولید نفت این کشور به حدود نصف کاهش یافت.

مهدی المشت افزود: «من از همۀ طرفهای جنگ می‌خواهم خود را بطور جدی متعهد به شرکت در مذاکراتی واقعی کنند. مذاکراتی که بتواند به یک آشتی ملیِ جامع منتهی شود و کسی را از این امر مستثنی نکند.»

او افزود: «هدف اصلی از برگزاری این آتش‌بس نیز حفظ خون یمنی‌ها و عملی کردن یک عفو عمومی است.»

هنوز ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی به این درخواست حوثی‌ها پاسخی نداده است.

مهدی المشت همچنین خواستار بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا و دسترسی آزاد به بندر حدیده شد که یک بندر مهم و حیاتی برای ورود کمکهای بشردوستانه به یمن محسوب می‌شود.

ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در مارس ۲۰۱۵ میلادی حملات خود به مواضع حوثی‌های یمن را آغاز کرد. جنگ یمن تا کنون دهها هزار کشته بر جای گذاشته و میلیونها نفر را در آستانه قحطی قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال سازمان ملل از پیشنهاد حوثی‌ها برای توقف حملات به عربستان

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حمله حوثی‌ها به اسرائیل؛ برای محور مقاومت و فلسطین یا کسب مشروعیت برای مذاکرات صلح با عربستان؟