عربستان: با پشتیبانی ایران حمله به تاسیسات نفتی آرامکو با ۱۸ پهپاد و ۷ موشک کروز صورت گرفت

 عربستان: با پشتیبانی ایران حمله به تاسیسات نفتی آرامکو  با ۱۸ پهپاد و ۷ موشک کروز  صورت گرفت
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی اعلام کرد که مطابق شواهد موجود حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو از خاک یمن نبوده و از جهت شمال انجام شده است.

آگهی

ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی اعلام کرد که مطابق شواهد موجود حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو از خاک یمن نبوده و از جهت شمال انجام شده است.

آقای مالکی که در نشستی خبری در شهر ریاض سخن می‌گفت، تاکید کرد حملات با استفاده از پهپادها و موشک‌های کروز ساخت ایران انجام شده است.

سخنگوی ائتلاف سعودی با نمایش قطعات پهپادهایی که به گفته او ساخت ایران هستند، گفت که حملات به تاسیسات بقیق با استفاده از ۱۸ فروند از این پهپادها انجام شده است.

او ضمن نمایش تصاویر ضبط شده از حملات روز شنبه افزود، حمله به تاسیسات خریص با استفاده موشک‌های کروز ساخت سپاه پاسداران ایران صورت گرفته است.

به گفته آقای مالکی و بنا بر تصاویری که نمایش داد، تاریخ ساخت این موشک‌ها سال ۲۰۱۹ میلادی درج شده بود. او نام این موشک‌ها را «یا علی» عنوان کرد و آنها را از جدیدترین نوع موشک‌های کروز ساخت سپاه پاسداران ایران اعلام کرد.

سخنگوی ائتلاف سعودی خاطر نشان کرد که در مجموع ۷ موشک کروز به سمت تاسیسات خریص شلیک شده که ۳ فروند از آنها پیش از اصابت به هدف سقوط کرده‌اند.

او سپس با نمایش تصاویر ردیابی‌های اولیه توضیح داد که تمامی حملات از منطقه در شمال عربستان انجام شده ولی با توجه به قطعات متعدد به دست آمده از تسلیحات ساخت ایران تردیدی باقی نمانده که این حملات با پشتیبانی ایران انجام شده است.

آقای مالکی از پاسخ به سوالی در مورد این که مبدا انجام حملات ایران بوده، طفره رفت ولی تاکید کرد که عربستان شواهد موجود را در اختیار کارشناسان سازمان ملل و همپیمانانش قرار خواهد داد و با استفاده از تمامی ابزارهای موجود محل دقیق انجام حملات را مشخص خواهد کرد.

او در پایان یاد آور شد که حملات روز شنبه ضمن به خطر انداختن امنیت انرژی و صلح جهانی نیازمند اتخاذ تدابیر لازم از سوی جامعه بین‌المللی است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژنرال آمریکایی در خلیج فارس: وقت آشتی هم‌اکنون است نه وقتی که موشک یا پهپاد ایران در راه است

عربستان مدعی شد ایران از گوگل برای حمله به تاسیسات نفتی استفاده کرده است

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد