Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مشاور رئیس جمهوری ایران: نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

ترکی مالکی، سخنگوی اتئلاف نظامی عربستان
ترکی مالکی، سخنگوی اتئلاف نظامی عربستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی جنبش انصار الله روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری با تشریح دو حمله انجام شده به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان تاکید کرد که شبه نظامیان حوثی قادر به ساخت و تولید پهپاد در کوتاه ترین زمان ممکن هستند.

آگهی

ایران در نخستین واکنش به ادعای روز چهارشنبه عربستان مبنی بر دست داشتن تهران در حملات پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو از کنفرانس خبری سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض به عنوان یک «نمایش رسانه ای فاجعه آمیز» یاد کرد.

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران ساعاتی پس از نشست خبری ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان با انتشار توییتی بر ناتوانی ریاض در اثبات ادعای خود برای متهم کردن تهران تاکید کرد و نوشت: «نشست خبری سخنگوی دفاعی سعودی یک فاجعه رسانه ای برای این کشور است.»

مشاور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در ادامه تصریح کرد که سخنگوی دفاعی عربستان «با قاطعیت ثابت کرد که نمی تواند ثابت کند یا نمی داند موشک های کروز و پهپادها ساخت کجاست، از چه منطقه یا نقطه ای شلیک شده و چرا پدافند هوایی نتوانسته حمله را خنثی کند.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربستان در نشست خبری خود ضمن به نمایش گذاشتن قطعاتی از موشک ها و پهپاد های استفاده شده در حمله به تاسیسات نفتی کشورش بارها تاکید کرد که کلیه این تجهیزات نظامی ساخت ایران و به طور مشخص محصول صنایع نظامی سپاه پاسداران بوده است.

این مقام نظامی عربستان در ادامه تصریح کرد که در دو حمله صورت گرفته به تاسیسات نفتی بقیق و خریص از هجده پهپاد و هفت موشک کروز ساخت ایران استفاده شده است.

بیشتر بخوانید:

 دفتر نخست وزیری بریتانیا نیز از واکنش این کشور به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی خبر داد. بر اساس این گزارش بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در گفتگویی تلفنی با دونالد ترامپ به لزوم یک واکنش بین المللی اشاره کرده است.

نخست وزیر بریتانیا در جریان این گفتگوی تلفنی بر ضرورت یک «پاسخ دیپلماتیک واحد» از سوی جامعه بین المللی پس از حملات یاد شده تاکید کرده است.  

از سوی دیگر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد که دو کارشناس خود را برای تحقیق در خصوص حملات پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو به عربستان می فرستد.

در میان کشورهای اروپایی فرانسه نیز پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد گروهی از کارشناسان خود را برای بررسی بیشتر جزئیات این حملات عازم عربستان کند. به گزارش الیزه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در این خصوص با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تلفنی گفتگو کرده است.

ولیعهد عربستان سعودی در تازه ترین اظهارات خود حمله به تاسیسات نفتی کشورش را «آزمونی واقعی» برای جامعه جهانی برای مقابله با اقدامات خراباکارانه ای عنوان کرده که به گفته او ثبات و امنیت جهانی را با تهدید روبرو کرده اند.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که سخنگوی جنبش انصار الله روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری با تشریح دو حمله انجام شده به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان تاکید کرد که شبه نظامیان حوثی قادر به ساخت و تولید پهپاد در کوتاه ترین زمان ممکن هستند.

یحیی سریع، سخنگوی شبه نظامیان حوثی که پایتخت و بخش هایی از مناطق شمالی یمن را تحت کنترل خود دارند از عملیات روز شنبه بر ضد تاسیسات نفتی عربستان به عنوان «توان بازدارندگی ۲» نام برد و یادآور شد که در این عملیات از پهپاد هایی استفاده شده است که قادرند سامانه پدافندی را کور و به اهداف تعیین شده حمله کنند.

به گزارش ایرنا، ایران در یادداشتی که در اختیار سفارت سوئیس در تهران قرار گرفته به صورت رسمی هرگونه نقش در این حملات را رد و اتهام های مطرح شده از سوی آمریکا را محکوم کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان «مدارک دست داشتن ایران» در حمله به تاسیسات نفتی را منتشر می‌کند

فرانسه برای بررسی حمله نفتی به عربستان کارشناس اعزام می‌کند

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟