Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

با تصمیم فدراسیون بین‌المللی، جودوی ایران تعلیق شد

با تصمیم فدراسیون بین‌المللی، جودوی ایران تعلیق شد
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدراسیون بین‌المللی جودو روز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای جودوی ایران را تعلیق کرد.در این بیانیه آمده است که با توجه به تلاش‌ ایران برای اجتناب از مسابقه با حریفان اسرائیلی، این فدراسیون تصمیم گرفته که ایران را تا اطلاع ثانوی از شرکت در مسابقات بین‌المللی تعلیق کند.

آگهی

فدراسیون بین‌المللی جودو روز چهارشنبه، ۱۸ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای جودوی ایران را تعلیق کرد.

در این بیانیه آمده است که با توجه به تلاش‌ ایران برای اجتناب از مسابقه با حریفان اسرائیلی، این فدراسیون تصمیم گرفته که ایران را تا اطلاع ثانوی از شرکت در مسابقات بین‌المللی و کلیه فعالیت‌های مرتبط با این فدراسیون جهانی تعلیق کند. این برای اولین بار است که ورزش ایران به دلیل جلوگیری از رقابت ورزشکارانش با ورزشکاران اسرائیلی تعلیق می‌شود.

فدراسیون بین‌المللی جودو گفته است این تصمیم به دلیل اتفاقات مربوط در مسابقات جهانی جودوی امسال در توکیو اتخاذ شده است. بنابر بیانیه این سازمان، فدراسیون جهانی در جریان این رقابت‌ها مطلع شده است که سعید ملایی جودکار وزن منهای ۸۱ کیلوگرم ایران بنا بر دستور مقامات و فدراسیون جودوی ایران ناچار شده است از مسابقه کنار بکشد تا با «ساگی موکی» حریف اسرائیلی روبرو نشود.

سعید ملایی که نفر شماره ۱ جودوی جهان در وزن خود به شمار می‌رود پیشتر اعلام کرده بود به دلیل فشارهای فدراسیون جودو و کمیته ملی المپیک ایران و در حالی که در بهترین وضعیت آمادگی به سرمی برده، به ناچار در مرحله نیمه پایانی مسابقه را به حریف بلژیکی واگذار کرده تا در فینال در مقابل حریف اسرائیلی قرارنگیرد.

فدراسیون جهانی جودو در بیانیه اعلام تعلیق گفته است اقدام ایران در مغایرت با نامه‌ای است که فدراسیون جودوی این کشور در ماه مه گذشته به این نهاد بین المللی فرستاده است و در آن قید کرده است «فدراسیون جودوی جمهوری اسلامی ایران کاملا به چارچوب المپیک و اصول غیرتبعیض آمیزش احترام می گذارد و به طور کامل از آن پیروی خواهد کرد.»

Reuters
سعید ملایی در رقابتهای جهانی توکیو برای آن که با حریف اسرائیلی روبه رو نشود به «شکست مصلحتی» تن داده بودReuters

در این بیانیه عمل ایران نه تنها «نقض جدی و فاحش» اساسنامه فدراسیون جهانی جودو و اصول و اهداف آن، که نیز زیرپا گذاشتن قوانین اخلاقی این فدراسیون جهانی و منشور المپیک خوانده شده است. فدراسیون جهانی همچنین اشاره کرده است که این اقدامات ایران مسبوق به سابقه بوده و آرش میراسماعیلی جودوکار ایرانی به طریق مشابهی و به دستور مقامات این کشور در مسابقات المپیک ۲۰۰۴عمل کرده است تا مجبور به رویارویی با حریف اسرائیلی نشود.

ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو روز دوشنبه ۲ سپتامبر در پیامی توییتری اعلام کرده بود که به‌زودی مطابق با قوانین فدراسیون جهانی جودو و منشور المپیک، اقداماتی علیه فدراسیون جودوی ایران به اجرا گذاشته خواهد شد.

سعید ملایی به یورونیوز گفته بود با حرکت خود می خواسته «به عنوان یک ورزشکار و انسان آزاد» اختیار زندگی اش را در دست بگیرد. وی اظهار داشته بود: «در ژاپن زندگی قبلی‌ام را با بازی های المپیک معامله کردم».

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ تدی رینر افسانه ای در برزیل تاج‌گذاری کرد

جودو؛ روس ها گرند پری تاشکند را با پنج طلا به پایان بردند

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟