واکنش ترامپ به حمله به تاسیسات نفتی عربستان: آماده اقدام نظامی هستیم

دود ناشی از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی بقیق در شرق عربستان
دود ناشی از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی بقیق در شرق عربستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دلایلی هست که از طریق آن ما می‌دانیم چه کسی پشت آن [حمله] بوده. ما بسته به تأیید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم».

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش به حمله پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی گفت واشنگتن آماده اقدام نظامی است.

شبه نظامیان حوثی یمن روز شنبه ۲۳ شهریور گفتند که با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کرده‌اند. بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران، بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی جهان قرار دارند و حمله روز شنبه به این مناطق عرضه حدود نیمی از نفت این کشور و ۵ درصد نفت جهان را مختل کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی که روز یکشنبه منتشر کرد درباره این حمله نوشت: «دلایلی هست که از طریق آن ما می‌دانیم چه کسی پشت آن [حمله] بوده، ما بسته به تأیید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم از خود کشور پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده و ما تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا در اقدام دیگری برای تأمین نفت مورد نیاز کشورش پس از حمله پهپادی به عربستان، اجازه داد تا از بخشی از ذخیره‌های استراتژیک نفتی در این کشور استفاده شود.

ایران یا حوثی‌ها؟

آقای ترامپ در این توییت نامی از ایران نبرده است، اما مقام‌های آمریکا از آغاز اعلام حمله حوثی‌های یمن به تأسیسات نفتی عربستان انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند. دولت واشنگتن با متهم ساختن ایران به حمایت از شیعیان حوثی، دست تهران را در پشت حملات مکرر این گروه یمنی به خاک عربستان می‌بیند.

بیشتر بخوانید:

با این همه در منشا ارسال پهپادهای مهاجم به عربستان نیز تردید وجود دارد. با آن که حوثی‌ها مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید هیچ گونه قطعیتی مبنی بر این که پهپادها از جانب یمن به منطقه فرستاده شده باشند وجود ندارد. وی گفت: «با وجود همه تلاش‌ها برای تنش‌زدایی [در یمن] ایران حمله‌ای غیرقابل رهگیری را علیه بزرگ‌ترین تأمین‌کننده انرژی جهان انجام داده است.»

فرضیه دیگر مطرح شده در مورد مبدا حرکت پهپادها از سمت شمال و شمال غربی، جایی در خاک عراق بوده است. دولت عراق بی‌درنگ به این موضوع واکنش نشان داد و ارسال پهپاد از خاک خود را تکذیب کرد.

ایران اتهام دست داشتن در حمله روز شنبه را رد کرده است. عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهام آمریکا را «بی‌معنی» خواند، اما در همان حال سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در تلویزیون ایران چنین هشدار داد: «تمامی پایگاه‌های آمریکایی و شناورهای آنها تا فاصله دو هزار کیلومتری زیر برد موشک‌های ما قرار دارد.»

در حالی که تنش حاضر بین تهران و واشنگتن بر سر برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر به افزایش قیمت جهانی نفت انجامیده بود، حمله به تاسیسات نفتی عربستان آتش تازه‌ای را بر این معرکه افزود و سبب شد تا بهای این کالا به بالاترین حد در ۴ ماه گذشته برسد. بر این مبنا بهای نفت خام برنت در آغاز معاملات روز با ۱۹ درصد جهش به بشکه‌ای ۷۱ دلار و ۹۵ سنت رسید. قیمت نفت غرب تگزاس، دیگر شاخص مهم جهانی نیز با ۱۵ درصد افزایش ۶۳ دلار و ۳۴ سنت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا هزاران نیروی نظامی و ادوات جنگی را روانه عربستان سعودی می‌کند

روحانی: دشمنان منطقه از پاسخ هشدارآمیز یمنی‌ها درس بگیرند

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی