Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اردوغان: ترکیه، ایران و روسیه باید مسئولیت بیشتری در سوریه برعهده بگیرند

اردوغان: ترکیه، ایران و روسیه باید مسئولیت بیشتری در سوریه برعهده بگیرند
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در آنکارا «پایه و اساسی» برای راه حل نهایی بحران سوریه شود.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می گوید سه کشور ایران، روسیه و ترکیه باید مسئولیت بیشتری برای برقراری صلح در سوریه برعهده بگیرند.

رهبران سه کشور برای بحث و گفتگو در مورد راه های برقراری صلح پایدار در منطقه شمال غرب سوریه در آنکارا در نشستی سه جانبه شرکت کردند.

اجلاس روز دوشنبه در حالی برگزار می شود که نیروهای دولتی سوریه طی ماههای اخیر حملاتی را علیه مواضع شورشیان در شمال غرب این کشور انجام داده اند. این نگرانی وجود دارد که موج حملات نیروهای دولتی منجر به آوارگی تعداد بیشتری از غیرنظامیان و هجوم آنها به سوی مرز ترکیه شود.

به گفته رئیس جمهوری ترکیه روسای جمهوری سه کشور در نشست آنکارا تصمیمات «مهمی» درباره روند سیاسی در سوریه اتخاذ کردند. رجب طیب اردوغان اعلام کرد که «موانع» پیش روی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه برداشته شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در سخنان خود در نشست روز دوشنبه شرایط در استان ادلب سوریه را منشاء «بزرگترین نگرانی» دانست. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در آنکارا «پایه و اساسی» برای راه حل نهایی بحران سوریه شود. وی دیدار خود با روسای جمهوری ترکیه و ایران درباره سوریه را «سازنده» خواند.

ولادیمیر پوتین همچنین حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را «غیرقانونی» خواند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در نشست روز دوشنبه در آنکارا تاکید کرد که «دیپلماسی» و «پرهیز از رویکرد نظامی» راه پایان بخشیدن به بحران سوریه است.

به گفته رئیس جمهوری ایران خروج فوری نیروهای آمریکایی از سوریه برای تضمین صلح در این کشور «ضروری» است. حسن روحانی در مورد حمله پهپادی به تاسیسات بقیق و خریص تاکید کرد که این حمله «متقابل مردم یمن» بوده و در پاسخ به «تهاجم» علیه این کشور انجام شده است.

از سوی دیگر کاخ کرملین اعلام کرد که روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران درباره حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان با یکدیگر گفتگو نکرده‌اند. رییس جمهوری ایران در کنفرانس مطبوعاتی از این حمله با عنوان دفاع مشروع مردم یمن و حمله متقابل یاد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف: آمریکا به شماری از دیپلمات‌های روس برای سفر به نیویورک ویزا نداده است

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش

پس از روس‌ها و اوکراینی‌ها؛ ایرانیان سال گذشته میلادی بیشترین مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کردند