Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رونق بورس ریاض و تهران؛ رقابت برای عادی‌سازی حملات پهپادی

رونق بورس ریاض و تهران؛ رقابت برای عادی‌سازی حملات پهپادی
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رقابت بورس تهران و ریاض برای بهره‌برداری از حملات روز شنبه حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان روز دوشنبه وارد فاز جدیدی شد.

آگهی

رقابت بورس تهران و ریاض برای بهره‌برداری از حملات روز شنبه حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان روز دوشنبه وارد فاز جدیدی شد.

یک روز پس از افت فراگیر قیمت سهام، هر دو بورس تهران و ریاض خرید و فروش‌های روز دوشنبه را با رشد متوسط بهای سهام شرکت های عضو آغاز کردند.

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یکشنبه ۲ هزار و ۶۵ واحد معادل ۶۸ صدم درصد کاهش یافته بود. در مقابل بورس اوراق بهادار ریاض (تداول) کاهش ۱.۰۵ درصدی شاخص کل را تجربه کرد، به طوری که این شاخص با ۸۲ واحد کاهش تا ۷ هزار و ۷۴۹ واحد سقوط کرده بود.

با شروع داد و ستدهای روز دوشنبه شاخص بورس ریاض ۸۴ واحد معادل ۱.۰۸ درصد افزایش یافت و به ۷ هزار و ۸۳۳ واحد رسید. همزمان بورس تهران با ۱.۱۶ درصد رشد مواجه شد و تا پایان داد و ستدهای روز دوشنبه تا رقم ۳۰۵ هزار و ۹۱۷ واحد بالا رفت.

اما پس از تعطیلی بورس تهران و با ادامه فعالیت بورس ریاض طی بعد از ظهر روز دوشنبه صعود شاخص کل این بورس متوقف شد و حتی طی دقایقی تا ۲۲ واحد کاهش یافت ولی در پایان معاملات این روز، شاخص کل بورس ریاض ۷۷ واحد معادل ۱ درصد رشد کرد.

در واقع هر دو بورس تهران و ریاض تلاش کردند تا افت روز یکشنبه متوسط بهای سهام شرکت‌های عضو را جبران کنند.

رشد متوسط قیمت سهام شرکت‌های بورس تهران بیشتر متاثر از افزایش قیمت سهام شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی‌ها بود که پیش‌بینی می‌شود با ادامه رشد قیمت جهانی نفت با رشد قیمت محصولات و سود بیشتر مواجه شوند. چرا که تحت تاثیر شوک کاهش تولید نفت عربستان، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت پس از تحمل شوک قیمتی ۱۳.۵ درصدی در آغاز مبادلات روز دوشنبه، با پذیرش رشد قیمت ۵ دلاری به ثبات نسبی رسید.

هر چند در بورس ریاض شاخص قیمت سهام شرکت‌های فعال در حوزه انرژی ۱۲ صدم درصد کاهش یافت ولی بار بالا کشیدن شاخص کل بیشتر بر دوش شرکت‌های بیمه و صنایع فعال در حوزه فناوری ارتباطات بود. شاخص قیمت سهام این دو صنعت در معاملات روز دوشنبه بیش از ۱ درصد رشد کرد.

با این‌که به نظر می‌رسد فعالان در دو بورس تهران و ریاض فارغ از دامن زدن حملات پهپادی روز شنبه به افزایش تنش میان ایران، عربستان و آمریکا در حال بهره‌برداری مالی از این رخداد نظامی-سیاسی هستند، برخی کارشناسان معتقدند که رشد شاخص کل این دو بورس می‌تواند ناشی از تلاش مدیریت این دو بازار برای عادی سازی تاثیر تنش دو روز گذشته بر اقتصاد ایران و عربستان باشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افت ۲۱ درصدی ارزش برابری ریال در سال ۲۰۱۹؛ کدام ارز بیش از همه گران شد؟

معرفی جذاب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خارج از ایران

حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان؛ ایران اتهام آمریکا را پاسخ داد