اپل گوگل را به هراس‌افکنی میان کاربران آیفون متهم کرد

اپل گوگل را به هراس‌افکنی میان کاربران آیفون متهم کرد
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از آنکه شرکت گوگل به کاربران تلفن همراه آیفون نسبت به یک ضعف بزرگ امنیتی در سیستم عامل یوس هشدار داد، شرکت اپل با بیان اینکه در گزارش خطا «اغراق» شده است رقیبش را به «هراس‌افکنی» متهم کرده است.

آگهی

پس از آنکه شرکت گوگل به کاربران تلفن همراه آیفون نسبت به یک حفره بزرگ امنیتی در سیستم عامل iOS هشدار داد، شرکت اپل با بیان اینکه در گزارش خطا «اغراق» شده است رقیبش را به «هراس‌افکنی» متهم کرده است.

ماه گذشته تیم تحقیقاتی «پروژه زیرو» وابسته به گوگل گزارش داد که یک نقص امنیتی در سیستم عامل iOS می‌تواند باعث دزدی از اطلاعات کاربران آیفون شامل پیام‌ها، فایل‌ها و مشخصات جغرافیایی آنان شود. این تیم با «غیرهدفمند» توصیف کردن این مشکل امنیتی، در بیانیه خود گفته بود کاربر تنها در صورتی که به یک وبسایت هک‌شده متصل شود می‌تواند قربانی حمله قرار بگیرد.

مسئولان اپل پس از این بیانیه با اعلام اینکه این حفره امنیتی حاصل اضافه شدن یک کد به روز رسانی به سیستم عامل در شش ماه قبل بوده است، گفتند که در حال تلاش برای رفع این مشکل هستند. امری که ۱۰ روز پس از صدور بیانیه گوگل انجام گرفت. با این حال به نظر می‌رسد ماجرا در اینجا پایان نیافته است و اپل به نحوه عملکرد گوگل در این رخداد معترض است.

مسئولان اپل در بیانیه تازه خود آورده‌اند: «مطلب گوگل، که شش ماه پس از انتشار بسته‌های به‌رو‌ز‌رسانی سیستم عامل iOS منتشر شده است، احساس غلطی را ایجاد کرده است که فعالیت آنلاین توده‌های عظیم کاربران در حال رصد است. امری که باعث به وجود آمدن احساس ترس در میان همه کاربران آیفون شده است. امری که هیچ‌گاه واقعیت نداشته است.»

تیم تحقیقاتی وابسته به گوگل پیشتر نیز نسبت به انتشار حفره های امنیتی محصولات اپل اقدام کرده بود

یک سخنگوی گوگل با رد اتهامات اپل گفته است تیم تحقیقاتی «پروژه زیرو» صرفا مطالبی فنی را منتشر می‌کند که قصد آن‌ها پیشرفت در حوزه فهم آسیب‌های امنیتی است تا بتوان به راهبردهای دفاعی بهتری دست یافت.

اپل به طور معمول امنیت نسبی سیستم عامل خود را به عنوان مزیتی اصلی برای محصولاتش نگاه می‌کند و از این نظر اشکال وارده‌ی جدید را موضوعی حساس و آسیب‌زا ارزیابی می‌کند.

سه سال پیش اپل جایزه‌ای ۲۰۰ هزار دلاری را برای یافتن اشکالات امنیتی نرم‌افزارهای تلفن‌های هوشمند خود در نظر گرفته بود. سال گذشته این شرکت جایزه قبلی را بالاتر برد و وعده داد کسانی که بتوانند نقص‌های امنیتی تلفن‌های همراه آیفون را بیابند، جایزه‌‌ای تا سقف یک میلیون دلار پرداخت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با استعفای بنیانگذاران گوگل، سوندار پیچای ریاست آلفابت را هم برعهده گرفت

جایزه یک میلیون دلاری اپل برای کسانی که نقص‌های امنیتی آیفون را بیابند

اولین بیمار دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک تنها از طریق ذهنش شطرنج بازی کرد