بلغارستان از ترس هجوم مهاجران فعلا سودای پیوستن به حوزه شنگن را ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
بلغارستان از ترس هجوم مهاجران فعلا سودای پیوستن به حوزه شنگن را ندارد

بلغارستان، عضو اتحادیه اروپا به رغم تلاش‌های پیشین خود برای پیوستن به حوزه شنگن، اکنون و از ترس هجوم مهاجران به خاک خود فعلا از پیوستن به حوزه به اصطلاح بی‌مرز در اروپا صرف‌نظر می‌کند.

بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان در دیدار اخیر خود از آلمان با اعلام سیاست جدید کشورش و این که صوفیه روزانه ۱۵۰ مهاجر را تحویل یونان می دهد گفت که هر چند فعلا قصد نداریم به حوزه شینگن بپیوندیم اما به همکاری خود با این حوزه در زمینه‌های «قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم» ادامه می دهیم.

بلغارستان یکی از چهار کشور عضو اتحادیه اروپاست که هنوز توافقنامه شنگن را امضاء نکرده است. کرواسی، قبرس و رومانی، سه کشور دیگر عضو اتحادیه هستند که به حوزه شنگن نپیوسته‌اند اما سفر یه این کشورها تحت شرایطی با استفاده از ویزای شنگن ممکن است.

بلغارستان همچنین یکی از ۹ کشور عضو اتحادیه اروپاست که داخل حوزه پولی یورو نیست. هشت کشور دیگر عبارتند از: جمهوری چک، کرواسی، دانمارک، مجارستان، لهستان، رومانی، سوئد و بریتانیا.

اکثر نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۱۸ با تصویب قطعنامه‌ای بلغارستان را حائز شرایط پیوستن به حوزه شنگن دانستند. اما برخی از کشورهای عضو اتحادیه از جمله هلند با پیوستن بلغارستان به حوزه شنگن مخالفت می‌ورزند.