حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان در بقیق
حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان در بقیق Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات دولتی عربستان در نخستین واکنش به این انفجارها بدون اشاره به علت و منشا اصلی آنها گفته بودند که آتش سوزی در بقیق مهار شده و اوضاع تحت کنترل درآمده است.

آگهی

شبه نظامیان حوثی روز شنبه چهاردهم سپتامبر اعلام کردند که با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کرده اند.

شبه نظامیان حوثی یمن که بارها اهدافی را در خاک عربستان سعودی با موشک یا پهپاد هدف قرار داده اند می گویند این حملات را در واکنش به حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض علیه مواضع آنها صورت گرفته و قصد دارند در آینده دست به حملات گسترده تری بزنند.

رسانه های دولتی در عربستان سعودی پیشتر صبح روز شنبه از حمله پهپادی به تاسیسات شرکت ملی نفت این کشور، آرامکو در «بقیق»، شهری در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی ظهران خبر داده بودند.

ظهران، منطقه ای که در فاصله نه چندان دوری از محل وقوع حملات پهپادی روز شنیه واقع شده بزرگترین مجموعه پالایشگاهی جهان را در خود جای داده و گفته می شود که بیشترین صادرات نفت عربستان از این ناحیه انجام می شود.

این خبر در حالی منتشر می شود که پیش از این برخی رسانه ها از وقوع انفجار و آتش سوزی در مجتمع نفتی آرامکو واقع در این منطقه گزارش داده بودند. خبرگزاری رویترز نیز پیش از این در گزارشی به نقل از یک ساکن محلی از شنیده شدن صدای انفجارهای متعدد در این شهر خبر داده بود.

مجتمع نفتی بقیق یک پالایشگاه بزرگ است که توسط شرکت ملی نفت عربستان سعودی، آرامکو اداره می شود.

رویترز
دود ناشی از انفجار پس از حمله پهپادی به مجتمع نفتی عربستان در شهر بقیقرویترز

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در ساعات ابتدایی روز شنبه با تایید وقوع انفجارها در تاسیسات بقیق به نقل از منابعی در وزارت کشور اعلام کرد که دو مجمتع نفتی متعلق به شرکت آرامکو صبح روز شنبه هدف یک حمله پهپادی قرار گرفته اند.

در این گزارش با تاکید بر اینکه آتش سوزی های ناشی از این حملات مهار شده و شرایط در دو مجمتع نفتی یاد شده به حالت عادی درآمده به نقل از وزارت کشور عربستان سعودی آمده است: «تیم های امنیتی و ماموران بخش ایمنی شرکت صنعتی آرامکو بلافاصله پس از حمله به دو تاسیسات نفتی در بقیق و خریص وارد عمل شده و اوضاع را تحت کنترل درآورده اند.»

این در حالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه اعلام کرد که حمله پهپادی حوثی ها به دو مجمتع بزرگ نفتی شرکت آرامکو روند تولید و صادرات نفت عربستان را به صورت جدی با اختلال مواجه کرده است.

گفته می شود یکی از این دو مجتمع نفتی بزرگ‌ترین مرکز پالایش و فرآوری شرکت آرامکو در عربستان بوده و از آن به عنوان بزرگترین پالایشگاه جهان نیز نام می برند. به گزارش یکی از منابعی که رویترز به آن استناد کرده حملات روز شنبه بر دست کم پنج میلیون بشکه نفت روزانه این کشور تاثیر گذار بوده است. این میزان در واقع نیمی از تولید و صادرات نفتی کشور عربستان را تشکیل می دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی انفجاری در مکزیک به‌جای ویدئوی حمله به تاسیسات عربستان منتشر شد

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند