دیوان عالی آمریکا قوانین پذیرش پناهجو از مسیر مرزهای جنوبی ایالات متحده را سخت‌تر کرد

دیوان عالی آمریکا قوانین پذیرش پناهجو از مسیر مرزهای جنوبی ایالات متحده را سخت‌تر کرد
Copyright MarkThomas
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر مهاجران قبل از رسیدن به مرزهای ایالات متحده از داخل مکزیک بگذرند و در آنجا تقاضای پناهندگی نکنند، دیگر نمی‌توانند چنین تقاضایی را از مقامات آمریکا داشته باشند.

آگهی

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه به دولت ترامپ اجازه داد تا برای پذیرش درخواست‌های پناهندگی، محدودیتهای سخت‌تری را به اجرا بگذارد.

بر اساس این حکم، متقاضیان پناهندگی که از مرزهای جنوبی وارد این کشور می‌شوند، اگر پس از ترک کشورشان و قبل از رسیدن به ایالات متحده از کشور دیگری درخواست پناهندگی نکرده باشند، درخواستهای پناهندگی‌شان در ایالات متحده رد خواهد شد.

به عبارت دیگر، اگر مهاجران (مثلا ساکنان هندوراس، گواتمالا و السالوادور) قبل از رسیدن به مرزهای ایالات متحده از خاک مکزیک بگذرند و در آنجا تقاضای پناهندگی نکنند، دیگر نمی‌توانند چنین تقاضایی را از مقامات آمریکا داشته باشند.

موافقان این رای می‌گویند که این قانون، مهاجرانی که در اولین فرصتی که در دست داشتند تقاضای حمایت و پناهندگی نکرده‌اند را هدف قرار داده است و با حذف پروندۀ آنها، به مقامات بخش مهاجرت اجازه می‌دهد تا روی پناهجویانی که به حمایت بیشتری نیاز دارند متمرکز شوند.

اما منتقدان بر این موضوع تاکید دارند که باید میان مهاجرانی که به دلیل آزار و شکنجه کشورشان را ترک کرده‌اند و مهاجران صرفا اقتصادی تفاوت قائل شد. دیگر اینکه با اعمال این محدودیت، دولت ترامپ می‌تواند عملا تقاضای پناهندگی هر پناهجوی غیرمکزیکی را که از طریق مرز جنوبی وارد این کشور می شود، رد کند.

این تصمیم دولت ترامپ تا پیش از این توسط دادگاه فدرال با مانع روبرو شده بود. دونالد ترامپ از موضع دیوان عالی آمریکا ابراز خرسندی کرده است.

این دومین پیروزی دولت ترامپ در موضوع قوانین مهاجرتی در دیوان عالی است. پیش از این در ماه ژوئیه، قضات دیوان عالی آمریکا حکم دادگاهی را که دولت را از صرف بخشی از بودجه پنتاگون برای ساخت دیوار مرزی مکزیک منع می‌کرد، رد کردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن یک قاضی زن سیاه‌پوست را نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا کرد

دونالد ترامپ مصمم به لغو قانون اعطای شهروندی به دلیل تولد در خاک آمریکاست

پناهجوی کرد بازداشتگاه مانوس برندۀ گرانترین جایزۀ ادبی استرالیا شد