ناتو برای مواجهه با دنیایی بدون پیمان هسته‌ای «آماده» می‌شود

ناتو برای مواجهه با دنیایی بدون پیمان هسته‌ای «آماده» می‌شود
Copyright Capt. John Strickland
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینس استولتنبرگ: اروپا باید خود را برای جهان جدیدی آماده کند؛ جایی که روسیه می‌تواند موشکهایی با توان هسته‌ای را در همسایگی ما مستقر کند.

آگهی

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو در حال «آماده سازی» خود برای جهانی است که در آن پیمان منع موشک‌های هسته‌ای وجود ندارد.

دبیرکل ناتو روز چهارشنبه در بروکسل هشدار داد که کشورهای اروپا پس از پایان یافتن عمر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) که در سال ۱۹۸۷ میلادی بین آمریکا و روسیه امضا شد، احتمالا مجبور به رویارویی با جهان جدیدی خواهند شد.

ینس استولتنبرگ در جریان سخنرانی در مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان حملات ۱۱ سپتامبر گفت: «اروپا باید خود را برای جهان جدیدی آماده کند؛ جایی که روسیه می‌تواند موشکهایی با توان هسته‌ای را در همسایگی ما مستقر کند.»

با این وجود او تاکید کرد که حتی با برچیده شدن این پیمان، تعهدات ناتو در موضوع دفاع مشترک به قوت خود باقیست.

آقای استولتنبرگ گفت: «آنچه ما اکنون در ناتو انجام می‌دهیم این است که خودمان را برای جهانی بدون پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد آماده می‌کنیم. جهانی با موشکهای روسی بیشتر. ما این کار را با هماهنگی و به روش دفاعی انجام خواهیم داد اما باید مطمئن شویم که در دنیایی که پیمان INF دیگر وجود ندارد و روسیه موشکهای جدیدی با توان هسته‌ای در اروپا مستقر کرده، همچنان از قدرت دفاعی معتبری برخورداریم.»

ایالات متحده آمریکا دوم ماه اوت پس از آنکه روسیه را متهم کرد این پیمان را نقض کرده، رسما از معاهده INF که در دوران جنگ سرد میان روسای جمهور وقت یعنی میخائیل گورباچف و دونالد ریگان به امضا رسیده بود، خارج شد.

پس از امضای پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، همۀ موشکهای (کوتاه برد و میان برد) هسته‌ای و متعارف دو کشور شوروی پیشین و ایالات متحده آمریکا و همۀ سکوهای پرتاب آنها از بین برده شدند و به این ترتیب توانایی هر دو کشور در انجام حملات هسته‌ای کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا پس از خروج از پیمان موشکی با روسیه یک موشک کروز را آزمایش کرد

شمارش معکوس برای خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد

بزرگترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد؛ وزیر دفاع آلمان: روسیه احتمالا به کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند