وزارت خارجه ایران: نفت‌کش «آدریان دریا۱» به مقصد رسیده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزارت خارجه ایران: نفت‌کش «آدریان دریا۱» به مقصد رسیده است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اعلام کرد که نفت‌کش «آدریان دریا۱» به مقصد رسیده است.

وی همچنین گفت که این نفت موجود در کشتی فروخته شده است.

با اینکه مقامات ایران هنوز به طور رسمی مقصد نفت‌کش را اعلام نکرده‌اند اما گمان می‌رود که محل تخلیه نفت‌ بندری در سوریه باشد.

روز جمعه مقامات آمریکا با انتشار عکس‌های ماهواره‌ای ادعا کرده بودند که نفت‌کش «آدریان دریا ۱» به بندر طرطوس سوریه رسیده است.

آدریان دریا ۱ که تا پیش از این گریس۱ نام داشت به ظن حمل نفت خام به سوریه در تاریخ ۱۳ تیر با کمک نیروهای بریتانیایی در جبل الطارق توقیف شده بود. این کشتی پس از شش هفته در تاریخ ۲۴ مرداد آزاد و در تاریخ یکشنبه ۲۷ مرداد از منطقه جبل الطارق دور شد.

بیشتر بخوانید:

در زمان رفع توقیف این ابر نفتکش، فابین پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل الطارق در گفت‌وگویی رادیویی گفته بود که ایران روی سربرگ رسمی به جبل الطارق تعهد داده که محموله نفت خام کشتی خود را در سوریه تخلیه نخواهد کرد. در آن زمان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود که این کشتی از ابتدا هم قرار نبود به سوریه برود.

سخنگوی وزارت خارجه، امروز در بخش دیگری از سخنانش به نفت‌کش بریتانیایی که توسط ایران توقیف شده اشاره و ابراز امیدواری کرد که این نفت‌کش «به‌زودی» و پس از «طی مراحل قانونی رفع توقیف» رفع توقیف شود.

نفت‌کش بریتانیایی در ماه ژوییه و دو هفته پس از توقیف «گریس ۱» یا «آدریان دریا ۱» توسط نیروهای سپاه در خلیج فارس توقیف شد. ایران تا کنون ۷ نفر از ۲۷ خدمه این نفت‌کش را آزاد کرده است.