Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماموریت رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران چیست؟

ماموریت رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران چیست؟
Copyright عکس از یورونیوز
Copyright عکس از یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با تشدید دوباره تنش میان ایران و غرب در مورد آینده فعالیت‌های هسته‌ای این کشور یک تیم ویژه از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست مدیرکل موقت این نهاد عازم ایران شده‌اند.

آگهی

همزمان با تشدید دوباره تنش میان ایران و غرب در مورد آینده فعالیت‌های هسته‌ای تهران یک تیم ویژه از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست مدیرکل موقت این نهاد عازم ایران شده‌اند.

هدف از این سفر انجام بازرسی دوره‌ای از مراکز هسته‌ای ایران بر پایه مفاد توافق سال ۲۰۱۵ عنوان شده است. هر چند این سفر بلافاصله پس از آغاز گام سوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی صورت گرفته ولی ایران تاکید دارد که هماهنگی‌های مربوط به این سفر مدت ها پیش انجام شده است.

با این وجود آنلیز بورجز، خبرنگار یورونیوز که به تهران سفر کرده از «کورنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی اتمی سوال کرد که هدف او از این سفر چیست و اساسا او در تهران به دنبال انجام چه کاری است؟ آقای فروتا سکوت اختیار کرد و ضمن تشکر هیچ پاسخی به این پرسش نداد.

ایران ساعاتی پیش از آغاز این سفر و در صبح روز شنبه اعلام کرد که گازدهی به ساتیریفوژهای پیشرفته را به عنوان یک گام اساسی در مسیر توسعه فناوری هسته‌ای خود آغاز کرده است. البته ایران همواره تاکید کرده که گام‌هایی که برای کاهش تعهدات هسته‌ای خود برداشته در صورت ایفای تعهدات سایر طرف‌های امضاء کننده توافق هسته‌ای با ایران به ویژه طرف اروپایی، به سرعت قابل بازگشت است.

با این حال علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار روز یکشنبه خود با مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی اتمی گفت که اتحادیه اروپا قادر به عمل به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران نیست.

آقای صالحی تاکید کرد که اگر قرار است برجام یک طرفه باشد، ایران در زمان مناسب تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد و در سه گام تاکنون این تصمیمات را انجام داده است.

آقای کرونل قرار است ظهر روز یکشنبه نیز با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کند.

کرونل فروتا پس از درگذشت ناگهانی «یوکیا آمانو» مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور موقت عهده‌دار این سمت شد ولی به عنوان یکی از نامزدهای اصلی تصدی مدیرکلی آژانس نیز مطرح است.

بیشتر بخوانید:گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران؛ گازدهی به سانتریفوژ نسل جدید آغاز شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی کیست؟

حسین شریعتمداری به یورونیوز: مسئولیت برجام با دولت است نه رهبری

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند