نتانیاهو: زمان گفتگو با ایران نیست باید فشارها بیشتر شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائیل که قرار است در بریتانیا با بوریس جانسون و نیز مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا دیدار و گفتگو کند در ادامه گام دیگر ایران برای نقض تعهدات خود را تحریک کننده و نشان دهنده حرکت به سوی دستیابی به سلاح هسته ای توصیف کرده است.

آگهی

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به ادامه روند کاهش تعهدات برجامی ایران که روز چهارشنبه تحقق آن از سوی حسن روحانی وعده داده شد بر افزایش فشارهای جامعه بین المللی بر تهران تاکید کرد.

بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه تنها یکروز پس از تاکید تهران بر برداشتن گام سوم کاهش تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک از قدرت های جهانی خواست گفتگو با ایران را متوقف کنند و فشارها را بر تهران بیافزایند.

این سخنان در حالی ایراد می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مهم ترین متحد نتانیاهو در غرب به تازگی از اعلام آمادگی برای ملاقات با حسن روحانی، همتای ایرانی اش خبر داده است.

رئیس جمهوری آمریکا که اخیرا در نشست گروه هفت در بیاریتز شرکت کرده بود در نشست خبری پایان این اجلاس به همراه امانوئل ماکرون تایید کرد که برای حل و فصل مشکلات با ایران بر سر برنامه هسته ای و نیز تحریم های اعلام شده بر این کشور حاضر است در صورت فراهم شدن شرایط با حسن روحانی ملاقات کند.

دیدار احتمالی دو رئیس جمهوری که چون بمبی در فضای رسانه ای جهان صدا کرد پس از سخنان اخیر حسن روحانی مبنی بر منتفی بودن گفتگوی دوجانبه با آمریکا و تاکید بر بازگشت ایالات متحده به برجام خیلی زود به مسئله ای غیرمحتمل و ناممکن تبدیل شد.

بیشتر بخوانید:

بنیامین نتانیاهو که به همراه دونالد ترامپ از مخالفان سرسخت برجام به شمار می رود و همواره این توافق بین المللی را ناکارآمد و مخرب توصیف می کند روز پنجشنبه پیش از سفر به بریتانیا در فرودگاه بن گوریون به خبرنگاران گفت: «اکنون زمان گفتگو با ایران نیست؛ بلکه به عکس زمانی است که باید فشارها بر ایران افزایش یابد.»

نخست وزیر اسرائیل که قرار است در بریتانیا با بوریس جانسون و نیز مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا دیدار و گفتگو کند در ادامه گام دیگر ایران برای نقض تعهدات خود را تحریک کننده و نشان دهنده حرکت به سوی دستیابی به سلاح هسته ای توصیف کرده است.

این سخنان به ظاهر از جمله معدود اختلاف نظرهای موجود میان نخست وزیر راستگرای اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا بر سر پرونده هسته ای ایران به حساب می آید، چرا که بنا به آنچه در حاشیه نشست گروه هفت از سوی برخی منابع مطلع درز پیدا کرد دونالد ترامپ علاقه ای به پیچیده تر شدن بحران کنونی میان کشورش با ایران ندارد و حتی به نوعی نسبت به تخفیف مجازات ها و تحریم های اعمال شده بر ضد تهران نیز تمایل نشان داده است.

این در حالیست که بنیامین نتانیاهو پیشتر به فرانسه نیز توصیه کرده بود که از تعامل با ایران خودداری کند تا زمینه انزوای بیشتر این کشور در جامعه جهانی فراهم شود.

وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه با اعلام شکننده بودن تلاش ها برای نجات برنامه جامع اقدام مشترک تصریح کرد که یک خط اعتباری پانزده میلیارد دلاری برای تضمین فروش نفت ایران و اجرایی کردن سازو کار مالی اینستکس در نظر گرفته شده که با موافقت آمریکا عملیاتی خواهد شد.

تهران که به نظر می رسد از ابتکار عمل مستقل اروپا برای عمل به تعهدات برجامی مایوس شده اعلام کرده است که از روز جمعه گام سوم خود را برای خروج تدریجی از توافقنامه هسته ای برمی دارد اما به محض عمل کردن دیگر طرف های برجام به تعهداتشان به سرعت به نقطه اول بازخواهد گشت.

رئيس جمهوری ایران شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریور در پایان نشست سران سه قوه، در نشست یک خبری به صورت رسمی از آغاز گام سوم کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام خبر داد و تصریح کرد که کشورش تمام محدودیت‌های موجود در برجام در بخش تحقیق و توسعه را کنار خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۱۰ شبه‌نظامی هوادار ایران در مرز عراق کشته شدند

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟