Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دو نظامی ناتو از جمله یک آمریکایی در میان ۱۰ قربانی انفجار مرگبار کابل

دو نظامی ناتو از جمله یک آمریکایی در میان ۱۰ قربانی انفجار مرگبار کابل
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ساعاتی اعلام کرد که دو نظامی رومانیایی و آمریکایی عضو نیروی «ماموریت پشتیبانی قاطع» این سازمان در پی انفجار روز پنجشنبه در کابل کشته شده اند.

آگهی

انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در حوزه نهم شهر کابل روز پنجشنبه (۱۴ شهریور/ پنجم سپتامبر) دست کم ۱۰ کشته برجای گذاشت. به گزارش منابع محلی این عملیات انتحاری که طالبان مسئولیت آنرا بر عهده گرفته دو نظامی عضو نیروهای مامور ناتو در افغانستان نیز در میان کشته شدگان قرار دارند.

این انفجار که بنا به اعلام نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور/داخله افغانستان ساعت ۱۰:۱۰ به وقت محلی روی داد در حالی باردیگر پایتخت افغانستان را به لرزه انداخت که مقامات آمریکایی از توافق اولیه صلح با گروه طالبان خبر داده‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان مدعی شد که در این حمله ۱۲ تبعه خارجی و هشت تن از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند. در حالی که مقامات افغانستان شمار کشته شدگان را ۱۰ نفر اعلام کرده اند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان با تاکید بر اینکه اغلب قربانیان این حمله را غیر نظامیان تشکیل می دهند تصریح کرد که ۴۲ تن نیز در جریان این حمله انتحاری مجروح شده اند.

از سوی دیگر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ساعاتی پس از این حادثه اعلام کرد که دو نظامی رومانیایی و آمریکایی عضو نیروی «ماموریت پشتیبانی قاطع» این سازمان در پی انفجار روز پنجشنبه در کابل کشته شده‌اند.

گفته می شود که انفجار در محله‌ای نزدیک به «منطقه سبز»، جایی بسیار حفاظت شده که تعدادی از سفارتخانه های خارجی و نیز مقر اصلی سرویس‌های اطلاعات مخفی افغانستان در آن قرار دارد، روی داده است.

انفجار روز پنجشنبه تنها سه روز پس از انفجار دیگری در کابل روی داد که ۱۶ کشته و ۱۱۹ مجروح بر جای گذاشت. گروه طالبان مسئولیت آن حمله را برعهده گرفته بود.

دولت افغانستان پیشتر ضمن ابراز نگرانی نسبت به پیش نویس توافق صلح بدست آمده میان دولت آمریکا و نمایندگان طالبان اعلام کرده بود که باید برخی ابهامات که از دید کابل «خطرآفرین» توصیف شده برطرف شوند.

پیش‌نویس توافق صلح واشنگتن با نمایندگان گروه طالبان پس از نه ماه گفتگوهای فشرده روز دوشنبه در اختیار دولت افغانستان قرار گرفت تا پس از بررسی و اعلام نظر مراحل نهایی خود را طی کند.

اجرایی شدن توافق صلح که مستلزم رایزنی کابل با واشنگتن و نیز گفتگوهای مستقیم میان دولت کنونی افغانستان و شبه نظامیان طالبان است بر اساس آنچه اعلام شده زمینه خروج نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان را فراهم خواهد کرد، مسئله‌ای که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده بر آن تاکید ویژه‌ای دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار تلفات جانی و مجروحان انفجار ۱۱ شهریور کابل از ۱۳۰ تن گذشت

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟