Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نفتکش آدریان دریا ۱ بین سوریه و لبنان؛ مقصد جدید مشخص نشده است

نفتکش آدریان دریا ۱ بین سوریه و لبنان؛ مقصد جدید مشخص نشده است
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نفتکش آدریان دریا ۱ دو هفته پس از ترک بندر جبل‌الطارق و تغییر چند باره مقصد خود، اینبار مقصد جدیدی را مشخص نکرده است.

آگهی

نفتکش آدریان دریا ۱ دو هفته پس از ترک بندر جبل‌الطارق و تغییر چند باره مقصد خود، اینبار مقصد جدیدی را مشخص نکرده است.

آدریان دریا ۱ که تا پیش از این گریس۱ نام داشت به ظن حمل نفت خام به سوریه در تاریخ ۱۳ تیر با کمک نیروهای بریتانیایی در جبل الطارق توقیف شده بود. این کشتی پس از شش هفته در تاریخ ۲۴ مرداد آزاد و در تاریخ یکشنبه ۲۷ مرداد از منطقه جبل الطارق دور شد.

ایران زمانیکه نفتکش در توقیف بود بارها اعلام کرد که مقصد نفتکش سوریه نبوده است حتی در آن زمان علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت‌وگو با المیادین مدعی شد که کشتی گریس-۱ به سمت اروپا در حال حرکت بوده است. وی معتقد بود که سناریوی آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها این بود که این کشتی به سمت سوریه می‌رود.

این نفتکش پس از ترک جبل‌الطارق در دریا سرگردان است و علیرغم اعلام مقاصد مختلف هنوز نتوانسته است بار خود را در بندری تخلیه کند.

مقصد این ابرنفتکش ابتدا بندر کالاماتای یونان عنوان شده بود. در سایت کشتی‌یاب (vesselfinder ) تاریخ رسیدن به این بندر ۲۶ اوت (چهار شهریور) ذکر شده بود اما این نفتکش با تغییر مقصد، مقصد جدید را بندر اسکندرون ترکیه ذکر کرد و در حال حاضر با گذر از محدوده ترکیه، بین سوریه، لبنان و قبرس قرار دارد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا جمعه شب، در توئیتی نوشت که اطلاعات قابل اطمینانی دارند که این نفتکش در حال حرکت به سمت طرطوس سوریه است.

بیشتر بخوانید:

سایت کشتی‌یاب
موقعیت نفتکش آدریان دریا ۱ در تاریخ ۱۰ شهریور ساعت حدود ۱۷ به وقت محلیسایت کشتی‌یاب

این در حالی است که طبق سایت‌های رهگیری کشتی‌ها، آدریان دریا ۱ تا ساعت حدود ۱۷ به وقت محلی در روز یکشنبه ۱۰ شهریور، در موازات بندر طرطوس سوریه قرار گرفته است اما به سمت این بندر هنوز تغییر مسیر نداده است. از طرف دیگر در حالیکه سرعت این کشتی در زمان حرکت از بندر جبل‌الطارق ۷.۲ گره دریایی بود، هم اکنون این سرعت به ۱.۷ گره دریایی کاهش یافته است. 

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، جمعه گذشته گفته بود که این نفتکش ایرانی به سمت لبنان خواهد رفت.

این در حالی است که تنها ساعتی پس از اظهارات این مقام ترکیه، علی حسن خلیل وزیر امور مالی لبنان گفت: «کسی به ما درباره اینکه نفتکش ایرانی آدریان دریا عازم [اینجا] است خبری نداده است.»

از سوی دیگر روز گذشته، آمریکا این نفتکش را که حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران است، تحریم کرد.

در اظهار نظرهای مختلف درباره این نفتکش، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز روز دوشنبه ۴ شهریور گفته بود که این کشور نفت موجود در نفتکش آدریان دریا ۱ را فروخته است و جمهوری اسلامی مسئولیتی در قبال تحویل آن ندارد.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه ترکیه: نفتکش آدریان دریا ۱ عازم لبنان است؛ لبنان: بی‌اطلاع هستیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابرنفتکش «آدریان دریان ۱» با سیگنال خاموش در نزدیکی لبنان و سوریه

تغییر نام گریس۱ به آدریان دریا۱؛ یهودی‌ستیزی، دور زدن تحریم‌ها یا دیواری در برابر بریتانیا؟

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟