آلمان ۸۰ سال پس از آغاز جنگ جهانی دوم از لهستانی‌ها عذرخواهی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آلمان ۸۰ سال پس از آغاز جنگ جهانی دوم از لهستانی‌ها عذرخواهی کرد

فرانک-والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان ۸۰ سال پس از شروع جنگ جهانی دوم، از لهستانی‌ها به‌خاطر استبداد نازی‌ها عذرخواهی و طلب بخشش کرد.

رئیس جمهوری آلمان روز یکشنبه اول سپتامبر همراه با مقام‌های لهستانی در مراسم یادبودی که در شهر ویه‌لون برگزار شد، حضور داشت. ۸۰ سال پیش در این تاریخ، نیروی هوایی ارتش آلمان نازی، این شهر در شرق لهستان را بمباران کردند. در این حملات بیش از هزار نفر در این شهر کوچک کشته شدند.

من در مقابل قربانیان حمله به ویه‌لون سر فرود می‌آورم. من در برابر قربانیان لهستانی استبداد آلمان سر فرود می‌آورم و از آن‌ها طلب بخشش می‌کنم.
فرانک-والتر اشتاین مایر
رئیس جمهوری آلمان

آقای اشتاین‌مایر پیش از حضور در این مراسم در شهر ورشوی لهستان از «جنگ وحشتناکی» که از سوی آلمان آغاز شد، عذرخواهی کرد. او افزود: «این جنگ، جنایت آلمان بود.»

وی در سخنان خود به زبان آلمانی و لهستانی همچنین گفت: «من در مقابل قربانیان حمله به ویه‌لون سر فرود می‌آورم. من در برابر قربانیان لهستانی استبداد آلمان سر فرود می‌آورم و از آن‌ها طلب بخشش می‌کنم.»

آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان نیز حمله آلمان نازی را «اقدام وحشیگرایانه» توصیف کرد.

لهستان در سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای شوروی از اشغال آلمان رها شد.در جریان این جنگ، شش میلیون نفر از مردم لهستان جان خود را از دست دادند که بیش از سه میلیون نفر از آنها یهودی بودند.

بیشتر بخوانید: