آمریکا: نفتکش آدریان دریا ۱ تحریم شد، مقصد کشتی سوریه است

آمریکا: نفتکش آدریان دریا ۱ تحریم شد، مقصد کشتی سوریه است
Copyright REUTERS/Jon Nazca
Copyright REUTERS/Jon Nazca
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا نفتکش آدریان دریا ۱ را که حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران است، تحریم کرد و همزمان وزیر امور خارجه ایالات متحده مدعی شد که این نفتکش به سمت بندر طرطوس سوریه در حال حرکت است.

آگهی

آمریکا نفتکش آدریان دریا ۱ را که حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران است، تحریم کرد و همزمان وزیر امور خارجه ایالات متحده مدعی شد که این نفتکش به سمت بندر طرطوس سوریه در حال حرکت است.  

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا شب گذشته اعلام کرد که مقام‌های این کشور نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ را به‌دلیل حمل نفت به سوریه تحریم کرده‌اند. کاپیتان این نفتکش نیز طبق بیانیه این نهاد در فهرست افراد تحریم شده قرار می‌گیرد.

سیگال مندلکر ، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه‌ای گفت: «کشتی‌ای مانند آدریان دریا ۱، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را قادر می‌سازد که حجم زیادی از نفت را حمل و منتقل کند. آن‌ها تلاش می‌کنند با پنهان کردن موضوع و فروش غیرقانونی این نفت برای فعالیت‌های بدخواهانه رژیم و ترویج تروریسم منابع مالی لازم را تامین کنند.»

وی تاکید کرد هر کسی به آدریان دریا ۱ کمک کند در معرض خطر تحریم قرار می‌گیرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین آخیلش کومار را که از او به‌عنوان کاپیتان این نفتکش نام می‌برند، نیز در فهرست افراد تحریم شده گذاشت.

این نهاد، ابرنفتکش آدریان دریا ۱ که حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران است طبق یک دستورالعمل اجرایی  جزو دارایی‌هایی مسدود شده، قرار داد. 

بیشتر بخوانید:

پمپئو: نفتکش آدریان دریا ۱ به سمت طرطوس سوریه می‌رود

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته در توئیتی نوشت که اطلاعات قابل اطمینانی دارند که این نفتکش در حال حرکت به سمت طرطوس سوریه است.

او در توئیت خود اشاره کرده است ظریف‌،‌ وزیر امور خارجه ایران به بریتانیا تضمین داده بود که نفتکش گریس۱/ آدریان دریا ۱ به سوریه نمی‌رود. وی تاکید کرد که اطمینان به ظریف اشتباه بزرگی بود.  پمپئو در عین حال اظهار امیدواری کرد که مسیر حرکت این نفتکش تغییر کند.

آدریان دریا ۱ که تا پیش از این گریس۱ نام داشت به ظن حمل نفت خام به سوریه در تاریخ ۱۳ تیر به دست نیروهای بریتانیایی در جبل الطارق توقیف شده بود. این کشتی پس از شش هفته در تاریخ ۲۴ مرداد آزاد و از منطقه جبل الطارق دور شد. از آن پس این نفتکش در دریا سرگردان است و علیرغم اعلام مقاصد مختلف هنوز نتوانسته است بار خود را در بندری تخلیه کند.

پیش از این اخباری مبنی بر حرکت آدریان دریا ۱ به طرف یونان منتشر شده بود، اما مقامات یونان با تکذیب این خبر اعلام کرده بودند نم‌یتوانند این نفتکش را در بنادر خود بپذیرند. در پی این تکذبیه اعلام شد که این نفتکش به سمت ترکیه تغییر مسیر داده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز گذشته گفته بود که نفتکش آدریان دریا ۱ که هم اکنون در آب‌های جنوب ترکیه به سر می‌برد به سمت لبنان خواهد رفت.

این در حالی است که به فاصله ساعتی پس از اظهارات این مقام ترکیه، علی حسن خلیل وزیر امور مالی لبنان گفت: «کسی به ما درباره اینکه نفتکش ایرانی آدریان دریا عازم [اینجا] است خبری نداده است.»

موقعیت فعلی آدریان دریا ۱ تا تاریخ شنبه صبح ۳۱ اوت به وقت محلی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید

چرا آمریکا نمی‌تواند در پاسخ به حمله ایران به اسرائيل تحریم‌های نفتی علیه تهران را شدت بخشد؟

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»