Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه ترکیه: نفتکش آدریان دریا ۱ عازم لبنان است؛ لبنان: بی‌اطلاع هستیم

وزیر خارجه ترکیه: نفتکش آدریان دریا ۱ عازم لبنان است؛ لبنان: بی‌اطلاع هستیم
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز جمعه ۳۰ اوت گفت نفتکش آدریان دریا ۱ با پرچم ایران که هم اکنون در آب‌های جنوب ترکیه به سر می‌برد به سمت لبنان خواهد رفت. این در حالی است که وزیر امور مالی لبنان گفته است کشورش از این مسئله بی‌اطلاع است.

آگهی

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز جمعه ۳۰ اوت گفت نفتکش آدریان دریا ۱ با پرچم ایران که هم اکنون در آب‌های جنوب ترکیه به سر می‌برد به سمت لبنان خواهد رفت.

آقای چاووش‌اوغلو این مطلب را در گفتگو با خبرنگاران در نروژ بیان کرد.

این در حالی است که به فاصله ساعتی پس از اظهارات این مقام ترکیه، علی حسن خلیل وزیر امور مالی لبنان گفت: «کسی به ما درباره اینکه نفتکش ایرانی آدریان دریا عازم [اینجا] است خبری نداده است.»

آدریان دریا که تا پیش از این گریس۱ نام داشت در ماه ژوئیه به ظن حمل نفت خام به کشور تحت تحریم سوریه به دست نیروهای بریتانیایی در جبل الطارق توقیف شد. این امر که بحرانی کم‌سابقه را میان تهران و لندن رقم زد سرانجام پس از ۴۰ روز در تاریخ ۲۴ مرداد با آزاد شدن نفتکش پایان یافت و آدریان دریا۱ از منطقه جبل الطارق دور شد.

با این حال از این زمان به بعد این نفتکش در دریا سرگردان شده است و این برای سومین بار در طول ده روز گذشته است که مسیر خود را در دریا تغییر می‌دهد. دولت آمریکا هشدار داده است هر کشوری را که به نحوی به این کشتی کمک کند به شدت مجازات خواهد کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز ۲۰ اوت درباره تبعات پذیرش این نفتکش گفته بود: «ما تصریح کردیم که هرکس به آن دست بزند، هرکسی حمایتش کند، هر کسی اجازه دهد که نفتکش در بندرگاهش پهلو بگیرد در معرض دریافت تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.»

موقعیت فعلی نفتکش آدریان دریا 1 روی نقشه

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از اطلاعات به دست آمده از سامانه‌های رهگیری دریایی گزارش داده بود که این کشتی روز جمعه به سمت بندر اسکندرون در جنوب ترکیه تغییر مسیر داده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه ۴ شهریور گفته بود که این کشور نفت موجود در نفتکش آدریان دریا۱ را که پیشتر توسط بریتانیا توقیف شده بود، فروخته است و جمهوری اسلامی مسئولیتی در قبال تحویل آن ندارد. به گفته این مقام رسمی دولت «جمهوری اسلامی ایران نفت این کشتی را فروخته است و اکنون صاحب و خریدار نفت خودش تصمیم می‌گیرد که مقصد محموله کجا باشد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون: هنوز برنامه‌ای برای توقیف نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» نداریم

روسیه: حمله آمریکا به مواضع شورشیان در سوریه ناقض توافق‌های قبلی است

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است