نتانیاهو به ماکرون:‌ اکنون بدترین زمان ممکن برای گفت‌وگو با ایران است

نتانیاهو به ماکرون:‌ اکنون بدترین زمان ممکن برای گفت‌وگو با ایران است
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهور فرانسه اخیرا گفته بود که بیش از هر زمان دیگری شرایط برای گفتگو و دیدار روسای جمهوری آمریکا و ایران مهیاست.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز جمعه ۳۰ اوت در گفتگویی تلفنی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از وی خواست تا از گفت‌وگویی دیگر با مقامات ایران حذر کند.

در حالی که رهبران اروپایی در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستند، آقای نتانیاهو در گفت‌وگوی تلفنی خود به امانوئل ماکرون گفت :« زمان فعلی، دقیقا زمان خوبی برای گفتگو با ایرانی که به فعالیت‌های تهاجمی خود در منطقه می افزاید، نیست.»

امانوئل ماکرون روز یکشنبه با دعوت محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به شهر بیاریتز فرانسه، جایی که نشست گروه هفت در جریان بود، خبرساز شد.

رئیس جمهوری فرانسه امیدوار است تا با میانجیگری و مذاکره، راه را برای دستیابی به توافق و تنش‌زدایی هموار کند؛ تنش‌هایی که دور جدید آن بدنبال خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بین واشنگتن و تهران آغاز شده و کشورهای اروپایی حامی حفظ برجام را نیز درگیر کرده است.

بنیامین نتانیاهو اما که حامی سیاست های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست خواهان اعمال تحریم‌های هرچه بیشتر به تهران است.

ارتش اسرائیل دیروز اعلام کرد که ایران در پی تجهیز حزب الله لبنان به موشک‌های نقطه‌زن است. نخست وزیر اسرائیل یک روز بعد در گفتگوی تلفنی خود همچنین به آقای ماکرون گفت: « اسرائیل در برابر هر حمله‌ای از خود دفاع خواهد کرد و مانع دستیابی دشمنانش به تسلیحات هسته‌ای خواهد شد تسلیحاتی که با آن در پی نابودی اسرائیل هستند.»

امانوئل ماکرون اخیرا گفت که ابتکارات و تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه برای دیدار روسای جمهوری آمریکا و ایران ممکن است به نتیجه برسد و چنین گفتگو و دیداری در «چند هفته آتی» میسر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی در دیدار با ماکرون در نیویورک از بیانیه سه قدرت اروپایی انتقاد کرد

روحانی: درهای دیپلماسی را نمی‌بندیم با آمریکا مذاکره دوجانبه نمی‌کنیم

چه اتفاق‌هایی در نشست گروه هفت افتاد و چه تصمیم‌هایی گرفته شد؟