Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مذاکرات صلح در قطر؛ طالبان و آمریکا در آستانه توافق

نمایندگان طالبان در گفتگوهای صلح مسکو
نمایندگان طالبان در گفتگوهای صلح مسکو
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می‌رسد طالبان و هیات آمریکایی بیش از همیشه به توافق با یکدیگر نزدیک هستند.

آگهی

گروه طالبان و نمایندگان دولت آمریکا به توافق دوجانبه با یکدیگر نزدیک شده‌اند.

دور نهم گفتگوهای طالبان و دولت آمریکا که از روز پنجشنبه ۲۲ اوت در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد همچنان با حضور نمایندگان دو طرف ادامه دارد.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان می‌گوید طرفین به پیشرفت خوبی در مذاکرات دست یافته و به حصول توافق نزدیک شده‌اند.

آقای شاهین روز سه‌شنبه ۲۷ اوت در حساب توییتری خود نوشت که مذاکرات با هیئت آمریکایی روز چهارشنبه ۲۸ اوت از ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود و طرفین تلاش می‌کنند تا متن توافق را نهایی کنند.

این در حالیست که سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست رهبران کشورهای گروه ۷ مذاکرات طالبان با هیات آمریکایی را با مشکل رو به رو کرد. رئیس جمهوری آمریکا در بیاریتز فرانسه تعیین هرگونه زمان‌بندی برای خروج از افغانستان را رد کرد.

طلوع نیوز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که اظهارات آقای ترامپ نهایی سازی این توافقنامه را تحت تاثیر قرار داده است.

این در حالیست که سهیل شاهین پیشتر هشدار داده بود عدم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، هرگونه توافق را با مشکل رو به رو خواهد کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات ارشد طالبان نوشت که توافق احتمالی آمریکا و طالبان حملات این گروه علیه دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور را متوقف نخواهد کرد و قطع حمایت آمریکا از نیروهای امنیتی افغان بخشی از توافق است.

اما زلمای خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در کابل و نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان در حساب توییتر خود این موضوع را تکذیب کرد. آقای خلیلزاد روز ۲۶ اوت در این خصوص گزارش رویترز را خلاف دانست و گفت که آمریکا بعد از توافق با طالبان نیز به دفاع از نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

این در حالیست که گزارش‌هایی در خصوص عدم اطلاع دولت افغانستان از محتوای مذاکرات هیات آمریکایی با طالبان منتشر شده است. مقامات دولت افغانستان نگرانند که این توافق احتمالی، سبب قدرت گیری بیشتر طالبان و در ادامه شدت گرفتن تنش‌ها و ناآرامی‌ها در این کشور را فراهم سازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند