Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پسر احمد شاه مسعود، در اندیشه متحد کردن افغانستان علیه طالبان

پسر احمد شاه مسعود، در اندیشه متحد کردن افغانستان علیه طالبان
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

احمد مسعود می‌گوید آماده است به همراه دیگر جوانان کشورش اسلحه به دست بگیرد و با طالبان بجنگد.

آگهی

۱۸ سال بعد از ترور فرمانده محبوب جنبش ضد طالبان، یعنی احمد شاه مسعود، حالا تنها پسر او احمد مسعود به دنبال ادامه راه پدر است و می‌خواهد با ورود به سیاست پر آشوب افغانستان، ماموریت پدر را در مقابله با شورشیان نظامی ادامه دهد.

پسر ۳۰ ساله احمد شاه مسعود، درست در روزهایی که آمریکا در حال توافق با شبه نظامیان طالبان است، می‌خواهد نیروهای هم فکر را علیه طالبان متحد کند و ورود تندروی در عرصه سیاست در افغانستان را متوقف کند.

احمد شاه مسعود سال‌ها قبل در ائتلاف شمالی گروه‌های مختلفی را با یکدیگر متحد ساخت تا علیه تندروی مبارزه کنند. حالا پسرش، احمد مسعود می‌خواهد با تشکیل ائتلافی بزرگ علیه طالبان با حضور آنها در عرصه سیاست مقابله کند و حتی در صورت لزوم با حوزه نظامی با شبه‌نظامیان طالبان بجنگد.

تنها پسر احمد شاه مسعودی در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه می گوید که امیدوار است افغانستان دیگر شاهد خون‌ریزی‌ نباشد.

او همچنین می‌افزاید: «اما اگر دوباره این شرایط پیش آید صدها هزار جوان مثل من آماده هستیم و سلاح به دست می‌گیریم که از کشور دفاع کنیم.»

بیشتر بخوانید:

او قصد دارد پنجم سپتامبر در زادگاه اجدادی‌اش در شمال کابل و منطقه پنجشیر، جنبش سیاسی خود را اعلام کند. نکته پنجشیر برای احمد و دیگر مردم افغانستان این است که این منطقه هرگز نه از سوی طالبان و نه توسط شوروی اشغال نشده است.

مردم افغانستان علاقه‌مند هستند فردی چون احمد مسعود که پتانسیل رهبری و متحد کردن زیر یک پرچم را دارد، این کشور را به سمت آرامش و افغانستان بدون طالبان هدایت کند.

احمد مسعود، نام پدری را به دوش می‌کشد که محبوبیت ویژه‌ای در جامعه افغانستان دارد. با وجود گذشت بیش از ۱۸ سال از زمان کشته شدنش، همچنان تصاویرش در بیلبوردها، خودروها و حتی فنجان‌های قهوه در فروشگاه‌های کابل و دیگر نقاط افغانستان دیده می‌شود.

احمد مسعود می‌گوید: «پدرم یک شخصیت منحصر به فرد در تاریخ افغانستان به شمار می‌رود و بعید می‌دانم فرد دیگری بتواند همچون او باشد.»

احمد مسعود هفت سال در بریتانیا حضور داشته و به زبان انگلیسی مسلط است در سال ۲۰۱۶ به زادگاهش بازگشته است. او از نظر ظاهری بسیار به پدرش شباهت دارد و مدل ریشش و کلاه پشمی که بر سر می‌گذارد او را بسیار به پدرش شبیه کرده است.

دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱، احمد شاه مسعود در ۴۸ سالگی در اثر انفجار انتحاری دو تروریست مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، جان باخت. در آن زمان احمد مسعود تنها ۱۲ سال داشت. او برای ادامه تحصیلات به آکادمی نظامی سنت هرست در انگلستان رفت تا به عنوان یک افسر نظامی آموزش ببیند.

او با توافق آمریکا با گروه طالبان مخالف است چرا که معتقد است به نواقص موجود در دستگاه سیاسی افغانستان نمی‌پردازد. از نگاه او در افغانستان آن کسی برنده است که صاحب همه چیز باشد و این باعث می‌شود همه به دنبال مطلق کردن قدرت بروند و این روند به رادیکالیسم می‌انجامد و در نهایت حتی گروه‌های افراط‌گرا برای سرسختی خود، جایزه هم دریافت می‌کنند.

او می‌افزاید: «تا زمانی که به سمت تمرکز زدایی از قدرت نرویم، هیچ مشکلی حل نخواهد شد. در شرایط فعلی طالبان به نوعی حس پیروزی دست می‌یابد چرا که به رسمیت شناخته شده و ما در حال مشروعیت بخشیدن به گروه‌های تروریستی هستیم و به تمام آنها در سراسر جهان امید می‌دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین معتقد است که آمریکا امتیازات زیادی به طالبان داده  در حالی که دیگر گروه‌های افغان از مذاکرات کنار گذاشته شده‌اند. در نتیجه این روند، نیروهای طالبان در خلاء خروج نیروهای آمریکایی به قدرت بیشتری دست می‌یابند و می‌توانند نفوذ خود را در کل افغانستان افزایش دهند.

مسعود می‌گوید: «در این روند مذاکرات ما حضوری از افغان‌ها را مشاهده نمی‌کنیم بلکه یک فرآیند محدود بین آمریکا، طالبان و برخی قدرت‌های منطقه‌ای است. سوال اینجاست که افغان‌ها در این روند کجا قرار دارند؟»

پسر احمد شاه مسعود بر این باور است که خروج سریع آمریکا از افغانستان می‌تواند به سقوط نیروهای امنیتی این کشور منتهی شود و طالبان قدرت بیشتری را در معادلات افغانستان به دست آورند.

آگهی

این در حالی است که واشنگتن می‌گوید توافق با طالبان به برگزاری مذاکرات میان این گروه و دولت افغانستان مشروط است.

با این وجود احمد مسعود می‌گوید با آغاز خروج آمریکا از افغانستان، «گروه‌های نظامی و اعضای طالبان در سراسر افغانستان شروع به سازماندهی بیشتر خود کرده‌اند و متاسفانه باید بپذیریم که دولت نمی‌تواند به جنگ با طالبان ادامه دهد.»

مسعود  باید نگران امنیت خود و پنج خواهرش باشد، به ویژه که با ورود او به سیاست، خطرات پیرامون خانواده احمد شاه مسعود افزایش می‌یابد.

در پایان مصاحبه او درباره مرگ و خطراتی که او را تهدید می‌کند، این چنین پاسخ می‌دهد: «همه چیز درباره مرگ پیش از این از جانب خداوند تعیین شده است.»

او در حالی که لبخندی بر لب دارد می‌افزاید: «وقتی که زمانش برسد، هیچ چیز نمی‌تواند از شما حفاظت کند.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«چهره جاودانی مقاومت»؛ شهردار پاریس از لوح یادبود احمد شاه مسعود رونمایی کرد

پسر احمدشاه مسعود درباره خطر آغاز جنگ داخلی در افغانستان هشدار داد

لوح یادبودی در پاریس برای «شیر پنجشیر، کماندان مسعود»