ربات انسان‌نمای «فدور» به ایستگاه فضایی نرسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ربات انسان‌نمای «فدور» به هنگام پرتاب به فضا در ایستگاه فضایی بایکانور قزاقستان در ۲۲ اوت
ربات انسان‌نمای «فدور» به هنگام پرتاب به فضا در ایستگاه فضایی بایکانور قزاقستان در ۲۲ اوت   -   کپی رایت  رویترز

فضاپیمای روسی «سایوز ام‌اس۱۴» نتوانست در زمان مقرر به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد و به آن متصل شود.

این فضاپیما که حامل ربات انسان‌نمای موسوم به «فدور» بود، مطابق برنامه قرار بود روز دوم شهریور سرنشین خود را در ایستگاه فضایی بین‌المللی پیاده کند، اما در فاصله ۹۹ متری ایستگاه متوقف شد و پس از آن که در مسیر عکس حرکت خود برگشت، در فاصله ۲۷۹ متری ایستگاه مستقر گردید.

پایگاه خبری اسپوتنیک روسیه به نقل از یک منبع خبری در حوزه فضایی و موشکی نوشته است که احتمالا دلیل این حادثه وجود نقص در سامانه ناوبری ایستگاه میزبان بوده است.

ولادیمیر سولوویف، مدیر پرواز بخش روسیه در ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز به سایت اسپوتنیک توضیح داده است که هنگام انجام فرآیند اتصال سفینه به ایستگاه، نوسانات بی‌پیشینه‌ای در این سامانه مشاهده شده است. این فضانورد همچنین گفته است: «صحبت از نقص سامانه اتصال در ایستگاه بین‌المللی است، اما این ایستگاه همه امکانات لازم را برای تعمیر دارد.»

بیشتر بخوانید:

تلاش خواهد شد تا فضاپیمای سایوز یک بار دیگر ساعت ۸ یا ۹ بامداد روز ۴ شهریور به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شود. تا آن زمان، فضاپیما در فاصله‌ای مطمئن از ایستگاه قرار خواهد گرفت. خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز تقویت‌کننده سیگنال را در سامانه ناوبری خود روشن و آزمایش و در صورت لزوم آن را تعویض خواهند کرد.

اسپوتنیک به نقل از منبع خبری خود همچنین نوشته است که این رویداد فضایی هیچ خطری را برای خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی به وجود نیاورده است.