ترامپ سخنان نخست وزیر دانمارک علیه طرح خرید گرینلند را «نامناسب» خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ترامپ سخنان نخست وزیر دانمارک علیه طرح خرید گرینلند را «نامناسب» خواند
Copyright  عکس ها از رویترز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید سخنان نخست وزیر دانمارک علیه طرح وی برای خرید گرینلند «نامناسب» و «ناخوشایند» بود. 

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک طرح دونالد ترامپ برای خرید گرینلند از دانمارک را «مضحک» خوانده بود. 

سخنان روز چهارشنبه دونالد ترامپ در حالی بیان شد که نخست وزیر دانمارک از لغو سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کشورش اظهار تاسف کرده است.

نخست وزیر دانمارک گفت که قصد داشته است در جریان سفر رئیس جمهوری ایالات متحده به کشورش با او در مورد تامین امنیت منطقه شمالگان گفتگو کند.

دونالد ترامپ پس از آنکه مته فردریکسن اعلام کرد که کپنهاگ به دنبال فروش گرینلند نیست سفر خود را به دانمارک لغو کرد. رئیس جمهوری آمریکا به صراحت دلیل لغو سفرش را عدم آمادگی دانمارک برای مذاکره بر سر فروش گرینلند عنوان کرد.

مته فردریکسن روز چهارشنبه تاکید کرد که لغو سفر دونالد ترامپ به کشورش تاثیری بر روابط «خوب» بین واشنگتن و کپنهاگ نخواهد گذاشت. به گفته وی لغو سفر دونالد ترامپ تاثیری بر همکاری «راهبردی، نظامی و تجاری» بین دانمارک و آمریکا نخواهد گذاشت.

نخست وزیر دانمارک تاکید کرد که دعوت کشورش از دونالد ترامپ همچنان پابرجا است.

دونالد ترامپ پیش از این در پاسخ به پرسشی در مورد علاقه دولتش به خرید گرینلند گفته بود: «این جزیره برای دانمارک دردسرساز است. دانمارک برای اداره اینجا ۷۰۰ میلیون دلار هزینه می کند که هزینه زیادی است. از نظر راهبردی این کار برای آمریکا خوب است.»

گرینلند جزیره ای خودمختار در آب های اقیانوس منجد شمالی است که به دانمارک تعلق دارد. جمعیت این جزیره از ۶۰ هزار نفر کمتر است.