Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جدایی طلبان دو پایگاه نظامی دیگر را در جنوب یمن تصرف کردند

ادامه تنش ها در جنوب یمن؛ جدایی طلبان دو پایگاه نظامی دیگر را تصرف کردند
ادامه تنش ها در جنوب یمن؛ جدایی طلبان دو پایگاه نظامی دیگر را تصرف کردند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عدن که پس از استقرار دولت به عنوان پایتخت دوم یمن معرفی شد حالا بدست شورای انتقالی جنوب افتاده و جدایی طلبان قصد دارند دیگر مناطق جنوبی را تحت کنترل خود درآوره و آنطور که بارها تاکید کرده اند از «مسئولان فاسد وابسته به حزب اسلامگرای اصلاح» پاکسازی کنند.

آگهی

جدایی طلبان یمن در ادامه تلاش ها برای کنترل مناطق جنوبی این کشور دو پایگاه نظامی دیگر را به تصرف خود درآوردند. تنش ها در این منطقه از کشور یمن در در حالی بالا گرفته است که ریاض پیشتر از تجزیه طلبان و نیروهای وفادار به دولت خواسته بود برای حل اختلافات فی بین با یکدیگر گفتگو کنند.

بر اساس تازه ترین گزارش ها درگیری ها میان حامیان دولت عبد ربه منصور هادی و تجزیه طلبان نزدیک به شورای انتفالی جنوب برغم تهدید های ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض و اعزام هیاتی نظامی متشکل از نمایندگان دو کشور عربستان سعودی و امارات عربی به عدن همچنان ادامه دارد.

رویترز نیز با انتشار گزارشی از این درگیری ها تاکید کرده است تحولات اخیر ساکنان مناطق جنوبی و مسئولان دولتی در این منطقه را نسبت به تلاش های صلح انجام شده از سوی سازمان ملل متحد ناامید کرده است.

جدایی طلبان جنوب یمن و وفاداران به دولت عبدربه منصور هادی پیش از این در جنگ علیه حوثی‌ها با یکدیگر متحد بودند، اما اختلافات داخلی و رقابت بر سر تقسیم قدرت در آینده، میان آنها شکاف ایجاد کرده است.

از سوی دیگر به نظر می رسد که اختلاف جدایی طلبان با نیروهای وفادار به دولت یمن از مسائل جزئی و یا حتی تقسیم قدرت فراتر رفته و به نظر می رسد که تجزیه طلبان با پشتیبانی حامیان خود، قصد جدی برای استقلال به عنوان یک کشور مستقل از بخش شمالی را دارند.

این مساله را می توان در شعارهایی که هزاران تن از حامیان جدایی طلبی در تظاهرات روز پنجشنبه گذشته در عدن سر دادند، به خوبی مشاهده کرد. معترضان به حضور نیروهای اسلامگرا و نیروهای نفوذی بخش شمال این کشور در مناطق جنوبی که پشتیبانی نهادهای جامعه مدنی را نیز با خود دارند در تظاهراتی گسترده پرچم های یمن جنوبی را در دست گرفتند و خواهان «انقلاب» شدند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس تازه ترین گزارش ها جدایی طلبان که پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری و درخواست برکناری مسئولان دولتی وابسته قصد به دست گرفتن کنترل کلیه مناطق جنوبی را دارند روز سه شنبه دو پایگاه نظامی دولتی در زنجبار، منطقه ای واقع در شصت کیلومتری شرق عدن را به تصرف خود درآوردند.

وزیر امور خارجه یمن در واکنش به این حملات آنرا محکوم و اقدامی غیر قابل توجیه از سوی شورای انتقالی جنوب قلمداد کرده است.

حمله ائتلاف به مواضع حوثی ها

از سوی دیگر نیروهای ائتلاف تحت رهبری ریاض می گویند دوشنبه شب اقدام به حملات هوایی به مواضع حوثی ها در شمال این کشور کرده و مواضع شبه نظامیان معارض با دولت یمن را در صنعا، پایتخت این کشور بمباران کرده اند. به نظر می رسد این حملات در واکنش به حملات حوثی ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض که از سال ۲۰۱۵ مداخله نظامی در یمن را با هدف حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی آغاز کرد در حالی همراهی امارات را در این حملات با خود دارد که به واسطه حمایت این متحد نزدیک خود از جدایی طلبان جنوب در نبردها با مشکلات اساسی روبرو شده است.

 ریاض که برای ادامه مداخلات نظامی و رویارویی با حوثی ها به همراهی و حمایت امارات نیاز دارد بدون سر و سامان دادن به بحران جنوب یمن نمی تواند به این هدف دست یابد چرا که از یک سو نیروهای شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات هستند و از سوی دیگر جدایی طلبان هشدار داده اند که در صورت نرسیدن به خواسته خود مبنی بر استقلال عمل در کنترل مناطق جنوبی در نبرد با حوثی ها نیروهای دولتی و ائتلاف را همراهی نخواهند کرد.

تصرف دو پایگاه نظامی دولت به دست جدایی طلبان دراستان ابین، زادگاه عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری تبعیدی یمن حکایت از آن دارد که نیروهای وفادار به شورای انتقالی جنوب در مبارزه خود بسیار جدی هستند و قصد عقب نشینی ندارند.

عدن که پس از استقرار دولت به عنوان پایتخت دوم یمن معرفی شد حالا بدست شورای انتقالی جنوب افتاده و جدایی طلبان قصد دارند دیگر مناطق جنوبی را تحت کنترل خود درآوره و آنطور که بارها تاکید کرده اند از «مسئولان فاسد وابسته به حزب اسلامگرای اصلاح» پاکسازی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان: به جدایی‌طلبان جنوب یمن حمله کردیم

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند