Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طرح جدید فرانسه برای نشست سران گروه۷ چیست؟

طرح جدید فرانسه برای نشست سران گروه۷ چیست؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هفتمین میزبانی فرانسه از سال ۱۹۷۵ تاکنون، می‌تواند اولین نشست سران ۷ کشور صنعتی و توسعه یافته جهان باشد که بدون انتشار بیانیه مشترک به کار خود خاتمه می‌دهد.

آگهی

چهل و پنجمین نشست سران کشورهای عضو گروه ۷ به ریاست فرانسه از شنبه، ۲۴ ماه اوت و به مدت سه روز در در شهر بیاریتز واقع در جنوب غربی این کشور برگزار می‌شود.

هفتمین میزبانی فرانسه از سال ۱۹۷۵ تاکنون، می‌تواند اولین نشست سران ۷ کشور صنعتی و ثروتمند جهان باشد که بدون انتشار بیانیه مشترک به کار خود خاتمه می‌دهد.

رخدادی که در نشست سال گذشته سران این گروه در کانادا و با بروز اختلاف نظر تجاری شدید میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سایر اعضاء گروه پایه‌گذاری شد و با اقدام اخیر فرانسه برای اخذ مالیات از غول‌های دیجیتال آمریکا ابعاد وسیع‌تری به خود گرفته است.

با این حال، همزمان با پدیدار شدن شواهد رکود اقتصادی در جهان، گرم‌تر شدن کره زمین، شدت‌گیری جنگ تجاری چین و آمریکا و افزایش ابعاد بحران سیاسی و امنیتی در خلیج فارس و تنگه هرمز، نشست سال جاری سران گروه ۷ نگاه‌های بسیاری را به خود خیره کرده است.

بیشتر بخوانید:ترامپ امضایش را پس گرفت؛ آمریکا با جی ۷ هم همراه نشد

اهداف نشست ۲۰۱۹ گروه ۷

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و رئیس نشست سال ۲۰۱۹ گروه هفت از میزبانی کشورش به عنوان یک فرصت یاد کرده و فارغ از اختلافات تجاری سران این گروه بر لزوم اصلاح ساختار و اهداف گردهمایی سران اقتصادهای قدرتمند تاکید کرده است.

بر اساس همین رویکرد، هدف اصلی نشست پیش روی گروه هفت، تقویت ابزارهای مبارزه با نابرابری و گسترش دموکراسی در سراسر جهان به منظور جلب اعتماد آحاد مردم به توانمندی سیستم حاکمیت بین‌المللی است.

آقای ماکرون دستیابی به این هدف را نیازمند بهره‌گیری از توان همکاران جدید گروه ۷ دانسته که تاثیرگذارترین دموکراسی‌های منطقه خود هستند. بر همین اساس، از سران کشورهای استرالیا، هند، آفریقای جنوبی و شیلی به عنوان حامیان اصلی آزادی و مشوقان دموکراسی در مناطق مختلف جهان برای حضور در نشست سال جاری گروه ۷ دعوت به عمل آمده است.

افزون بر تقویت دموکراسی و توسعه آزادی‌های اساسی، حمایت از تنوع زیستی و تلاش برای محافظت از کره زمین از دیگر محورهای نشست سران گروه ۷ خواهد بود. به همین جهت سران کشورهای مصر، بورکینافاسو، سنگال و روآندا به عنوان متعهدان اصلی اجرای توافق‌نامه زیست محیطی پاریس برای شرکت در نشست بیاریتز دعوت شده‌اند.

همچنین تلاش برای کاهش خشونت علیه زنان و ایجاد بستر لازم برای تحقق عدالت آموزشی برای آنها از دیگر محورهای نشست امسال گروه ۷ اعلام شده است. در همین حال، یافتن راه‌های توانمندسازی اقتصادی زنان و نیز طراحی چارچوب حمایت از کارآفرینان زن به بحث گذاشته خواهد شد.

چهل و پنجمین نشست گروه ۷ با حضور سران بریتانیا، فرانسه، آلمان، آمریکا، ژاپن، ایتالیا، کانادا و اتحادیه اروپا از شنبه تا دوشنبه آینده در فرانسه برگزار می‌شود. 

مطابق ارزیابی سال ۲۰۱۸ میلادی صندوق بین‌المللی پول، هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان در مجموع ۵۸ درصد ثروت خالص جهان را که معادل ۳۱۷ هزار میلیارد دلار است، در اختیار دارند. همچنین ۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی جهان متعلق به این هفت کشور است.

بیشتر بخوانید:انتقاد پوتین از برخورد با جلیقه‌زردها در واکنش به دعوت ماکرون به دموکراسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجلاس سران گروه هفت در ایتالیا

پیام اصلی نشست گروه هفت در ایتالیا: «اتحاد در برابر حکومت های سوریه و روسیه»

توان و اراده فرانسه برای گسترش چتر هسته‌ای به اتحادیه اروپا؛چالش‌های پاریس در فضای امنیتی جدید چیست؟