حذف مقالات پژوهشگران چینی از مجلات علمی به دلیل استفاده از اندام‌ زندانیان اعدام شده

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
حذف مقالات پژوهشگران چینی از مجلات علمی به دلیل استفاده از اندام‌ زندانیان اعدام شده
کپی رایت  Cory Doctorow Flickr account

دو وب‌سایت علمی که نتایج تحقیقات حوزۀ پیوند اعضا را منتشر می‌کنند، ۱۵ مقاله تحقیقاتی پژوهشگران چینی را به دلیل نگرانی از آزمایش‌های آنها روی اندام‌های زندانیان اعدام شده حذف کردند.

از این ۱۵ مقالۀ تحقیقاتی، ۸ مقاله در وب سایت PLOS ONE و ۷ مقاله در وب سایت Transplantation بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ میلادی منتشر شده بودند.

دو مجلۀ دیگر نیز اخیرا به دلیل مشابه، دربارۀ مقالات محققان چینی اظهار نگرانی کرده‌اند.

دولت چین در سال ۲۰۱۵ میلادی اعلام کرد که این کشور استفاده از اندام‌های زندانیان اعدام شده را که طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی غیرقانونی است متوقف کرده است. با این حال احتمال می‌رود که این اقدام بویژه در ارتباط با استفاده از اندام‌های زندانیان عقیدتی اعدام شده همچنان ادامه دارد.

گمان می‌رود که زندانیان اعدام شدۀ عضو برخی گروه‌های عقیدتی از جمله مسلمانان اویغور که یک اقلیت مسلمان در چین هستند و معتقدان به فرقه معنونی «فالون دافا» (که یک نظام اعتقادی مشابه بودیسم دارند و فعالیتشان در چین غیرقانونی است) از جمله گروه‌های هدف این عمل غیرقانونی باشند.

مجلات علمی مختلفی که تحقیقات مرتبط با پیوند عضو را منتشر می‌کنند، تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که به دلایل اخلاقی نتایج تحقیقاتی که در آنها از اندام‌های زندانیان استفاده شده باشد را منتشر نمی‌کنند. با این حال در اوایل سال جاری میلادی فعالان این حوزه ۴۰۰ مقاله تحقیقاتی را شناسایی کرده‌اند که گمان می‌رود برای تهیه آنها از اعضای زندانیان استفاده شده است.

بسیاری از این مقالات که گمان می‌رود از اندام‌های زندانیان اعدام شده در روند تحقیقاتشان استفاده کرده‌اند، مربوط به پیش از سال ۲۰۱۰ میلادی و زمانی است که چین سیستم قانونی اهدای اعضای بدن افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند را مانند سایر کشورها نداشته است.