فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر اتفاقی در خلیج فارس بیفتد کشورهای منطقه آب خوردن هم نخواهند داشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر اتفاقی در خلیج فارس بیفتد کشورهای منطقه آب خوردن هم نخواهند داشت
کپی رایت  AFP

فرمانده نیروی دریایی سپاه به کشورهای منطقه خلیج فارس هشدار داد که اگر اتفاقی برای یکی از ناوهای اتمی در خلیج فارس بیفتد، «حتی آب خوردن هم نخواهند داشت.»

دریادار علیرضا تنگسیری که عهده‌دار فرماندهی نیروی دریایی سپاه است در مراسم گرامی‌داشت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی گفت: «ایران مشکل آب شیرین ندارد اما سایر کشورهای حوزه خلیج فارس تنها آب این منطقه را با آب‌شیرین‌کن قابل شرب می‌کنند. حال اگر برای یکی از ناوهای اتمی اتفاقی رخ دهد، مردم این کشورها از تشنگی می‌میرند.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه با تاکید بر جایگاه «بسیار مهم خلیج فارس از لحاظ راهبردی و اقتصادی»، ایران را یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه برشمرد و گفت که این کشور همواره به دنبال انتقال پیام صلح و دوستی به کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عمان، قطر و امارات بوده‌ است.

وی در ادامه افزود: «برخی از بیگانگان صنعتی نیازمند انرژی این منطقه هستند اما عده‌ای دیگر می‌خواهند این موضوع را به کشورهای منطقه خلیج فارس دیکته کنند که شما نیاز به سلاح دارید و ما سازنده سلاح هستیم. حضور آمریکا و انگلیس در این منطقه به معنای ناامنی است و ایران حامل این پیام به کشورهای منطقه بوده و خواهد بود.»

آقای تنگسیری در ادامه بر این مساله تاکید کرد که ایران می‌تواند پرچم‌دار امنیت در منطقه شود و با «همگرایی کشورهای همسایه از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های حداکثری این منطقه» استفاده کند.

او همچنین بیگانگان را متهم کرد که به دنبال «کاشتن تخم دشمنی در منطقه و برهم زدن امنیت منطقه» هستند و تاکید کرد که ایران «از منافع خود نخواهد گذشت و برای شهادت آماده است.»

سخنان دریادار علیرضا تنگسیری در حالی ایراد شد که در هفته‌های اخیر روابط ایران و برخی کشورهای غربی به دلیل توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط جبل الطارق و نیز توقف یک کشتی بریتانیایی از سوی نیروهای سپاه دچار تنش شده است. 

کشتی «گریس ۱» که اکنون به «آدرین دریا» تغییر نام داده و گفته می‌شود که نفت ایران را به مقصد سوریه حمل می‌کرد در منطقه جبل‌ الطارق روز پنج‌شنبه ۱۳ تیر به دست نیروهای بریتانیایی به دلیل «نقض تحریم‌های اروپا علیه سوریه» توقیف شد.

این کشتی روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد بنا به تصمیم دیوان عالی محلی جبل الطارق آزاد شد و اجازه‌ی ادامه‌ی مسیر یافت. این رای در شرایطی صادر شد که دولت آمریکا طی نامه‌ای به صورت رسمی خواستار تمدید توقیف این نفتکش ایرانی شده بود.

بیشتر بخوانید: