وزیر دفاع آمریکا از کره جنوبی خواست به ائتلاف نظامی در خلیج فارس بپیوندد

وزیر دفاع آمریکا از کره جنوبی خواست به ائتلاف نظامی در خلیج فارس بپیوندد
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه از کره جنوبی خواست که به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در خلیج فارس برای تامین امنیت کشتیرانی در این منطقه بپیوندد.

آگهی

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه از کره جنوبی خواست که به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در خلیج فارس برای تامین امنیت کشتیرانی در این منطقه بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ این درخواست در جریان سفر مارک اسپر به کره جنوبی و دیدار وزیر دفاع آمریکا با جئونگ کیونگ-دو همتای خود مطرح شده است.

وزیر دفاع کره جنوبی در پاسخ به همتای آمریکایی خود تاکید کرده است که سئول گزینه های مختلف را با توجه به عبور کشتی های متعلق به این کشور از تنگه هرمز بررسی خواهد کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی تاکنون به گزارش خبرگزاری یونهاپ واکنش نشان نداده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از این گفته بود که واشنگتن از ۶۰ کشور جهان خواسته است تا در ائتلاف نظامی به رهبری این کشور برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز شرکت کنند.

بیشتر بخوانید:

در میان کشورهای مهم اروپایی در حال حاضر بریتانیا برای شرکت در این ائتلاف اعلام آمادگی کرده و آلمان این همکاری را پس زده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به استرالیا این درخواست را با میزبانان خود در میان گذاشت اما پاسخ صریحی دریافت نکرد. مقامات استرالیایی اعلام کرده اند که پیشنهاد واشنگتن برای مشارکت در این ائتلاف را مورد بررسی قرار می دهند.

ژاپن نیز از جمله متحدان آسیایی واشنگتن در آسیا است که مشارکت در ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس را نپذیرفته است.

این در حالیست که فرانسه هنوز پاسخ مشخصی به درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلافی نظامی تحت رهبری واشنگنتن در خلیج فارس نداده و با توجه به تنش های کلامی اخیر و حملات توییتی دونالد ترامپ به امانوئل ماکرون تصور این همکاری بعید است.

این درحالی است که پاریس پیشتر از انجام تدارکات و رایزنی های لازم برای تشکیل نیرویی اروپایی جهت تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس خبر داده بود.

فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح فرانسه ضمن اعلام این مطلب تصریح کرده بود: «پاریس، لندن و برلین در تدارک هماهنگ کردن امکانات و تبادل اطلاعات برای تقویت امنیت دریایی در خلیج فارس هستند بدون آنکه در این طرح نیازی به استقرار امکانات نظامی مضاعف در منطقه باشد.»

وزیر نیروهای مسلح فرانسه با اشاره به سخنان اخیر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشورش یادآور شده بود: «گفتگوها در این خصوص در جریان است. ما از همه امکانات در محل برخورداریم. هدف این طرح تقویت و مضاعف کردن نیروها و تجهیزات نیست بلکه تنها به هماهنگ کردن امکانات و تبادل اطلاعات خلاصه می شود.»

اسرائیل آخرین کشوری است که آمادگی خود را برای پیوستن به ناوگان دریایی تحت رهبری واشنگتن در خلیج فارس اعلام کرده است. تل آویو اعلام کرده است که برای مقابله با تهدید های منطقه ای ایران به جمع کشورهای ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در خلیح فارس و دریای عمان می پیوندد.

اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل به تازگی در این خصوص گفته است: «تل آویو بخشی از ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در برابر تهدیدهای ایران در تامین امنیت کشتیرانی در خلیج (فارس) خواهد بود.»

بیشتر بخوانید:

تهران ضمن رد حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس بارها بر توانایی خود جهت حفظ امنیت تنگه هرمز تاکید کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخیرا با انتشار توییتی خطاب به بوریس جانسون، نخست وزیر جدید بریتانیا تاکید کرد که ایران در پی تحریک و رویارویی نیست اما از آب های سرزمینی خود حفاظت خواهد کرد.

تنش ها میان ایران و آمریکا در منطقه پس از خروج یکجانبه واشنگتن از برجام در هشتم مه سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) و در پی اقدام متقابل تهران در کاهش تعهدات برجامی یکسال پس از این ماجرا وارد مرحله نگران کننده ای شده است.

آگهی

بالا گرفتن تنش که از یک سو با تشدید تحریم های واشنگتن و فشار حداکثری به تهران و از سوی دیگر با حوادث پراکنده ای چون حمله به نفتکش ها، سرنگون شدن پهپاد آمریکایی و توقیف تانکرها همراه شده آمریکا را برآن داشته تا تحت حمایت بریتانیا به تشکیل یک نیروی دریایی محافظ در خلیج فارس اقدام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسراییل در کنار آمریکا وارد خلیج فارس می شود

گام اجرائی بایدن برای محافظت بهتر از اطلاعات شخصی شهروندان آمریکایی؛ داده‌ها چگونه و به کجا می‌روند؟

طرح چابک‌سازی ارتش ایالات متحده؛ پنتاگون چگونه برای جنگ‌ با دشمنان پیشرفته‌تر آماده می‌شود؟