رقابت ایران، اسرائیل و لبنان در کم‌آبی؛ ۱۷ کشور در آستانه روز پایان آب هستند

رقابت ایران، اسرائیل و لبنان در کم‌آبی؛ ۱۷ کشور در آستانه روز پایان آب هستند
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین گزارش «موسسه منابع جهان» حاکیست که ایران به همراه قطر، اسرائیل و لبنان در حال رقابت با یکدیگر در صدر فهرست کشورهایی‌ هستند که با بحران شدید آب مواجهند و به اصطلاح در آستانه رسیدن به روز «پایان آب» هستند.

آگهی

تازه‌ترین گزارش «موسسه منابع جهان» حاکیست که ایران به همراه قطر، اسرائیل و لبنان در حال رقابت با یکدیگر در صدر فهرست کشورهایی‌ هستند که با بحران شدید آب مواجه‌اند و به اصطلاح در آستانه رسیدن به روز «پایان آب» هستند.

مطابق این گزارش هفده کشور از جمله ایران که مامن یک چهارم جمعیت ساکن کره زمین هستند، با بالاترین سطح بحران کم آبی و خشکسالی رو به رو هستند.

دوازده کشور از این هفده کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (مِنا) واقع شده‌اند و مطابق پیش‌بینی بانک جهانی تا سال۲۰۵۰ میلادی کشورهای این منطقه ۶ تا ۱۴ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به دلیل تبعات تغییرات اقلیمی از دست خواهند داد.

موسسه منابع جهان تصریح کرده که ۸۲ درصد فاضلاب منطقه منا تصفیه و بهره‌برداری مجدد نمی‌شود. همچنین بخش كشاورزی، صنعت و شهرداری‌ها به طور متوسط سالانه ۸۰ درصد منابع سطحی و زیرزمینی آب را مصرف می‌کنند.

این موسسه تاکید دارد که علت اصلی وقوع بحران آب در جهان دو برابر شدن برداشت منابع آبی از سال ۱۹۶۰ تاکنون به دلیل رشد فزاینده تقاضاست.

اندرو استیر، مدیرعامل موسسه منابع جهان درباره اهمیت این گزارش گفت که کمبود آب بزرگترین بحرانی است که بشر با آن مواجه است ولی کمتر ‌کسی در مورد آن صحبت می‌کند در حالی که پیامدهای آن از جمله عدم امنیت‌غذایی، جنگ، مهاجرت و بی‌ثباتی اقتصادی پدیدار شده‌اند.

البته با وجود آغاز اقدامات دولت‌ عمان برای تصفیه ۱۰۰ درصد پساب‌ها و بازیافت ۸۴ درصد فاضلاب کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، موسسه منابع جهان معتقد است که برای جلوگیری از پایان آب در منطقه منا باید بهره‌وری آب در بخش کشاورزی این منطقه افزایش یابد و همزمان با کاهش اتلاف آب، چرخه بازیافت آن نیز هرچه سریعتر توسعه یابد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باغی که گرما را بدون آبیاری تاب می‌آورد

ایران؛ ۹۷ درصد گرفتار خشکسالی شدید

افزایش فقر و آوارگی در عراق در پی خشکسالی و سدسازی‌های ایران و ترکیه