ایتالیا کشتی‌های ناجی پناهجویان را تا یک میلیون یورو جریمه می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایتالیا کشتی‌های ناجی پناهجویان را تا یک میلیون یورو جریمه می‌کند
کپی رایت  Reuters

با تصویب یک لایحه جدید در مجلس ایتالیا، کشتی‌هایی که در دریای مدیترانه مشغول عملیات جستجو و نجات مهاجران سرگردان هستند می‌توانند تا ۱ میلیون یورو جریمه شوند.

این لایحه که در ماه ژوئن توسط ماتئو سالوینی، وزیر کشور راستگرای ایتالیا، تهیه شده است به مقامات این کشور اجازه می‌دهد ناخدای کشتی‌هایی را که بدون مجوز اقدام به نجات مهاجران و پناهجویان کرده‌اند بازداشت کنند.

بنابر قانون جدید، جریمه‌‌ای بین ۱۵۰ هزار تا ۱ میلیون یورو برای کشتی‌های خاطی درنظر گرفته شده است. همچنین این امکان وجود دارد که کشتی‌های متخلف توسط دولت مصادره شوند. قانون قبلی برای انتقال بدون مجوز مهاجران حداکثر ۵۰ هزار یورو جریمه تعیین کرده بود.

دولت ائتلافی دو حزب لیگا و جنبش ۵ ستاره در هفته‌‌های اخیر با اختلافات داخلی روبرو بوده است. با این حال این دولت در رای‌گیری بر سر لایحه توانست نظر مساعد مجلس را با ۱۶۰ رای موافق نسبت به ۵۷ رای مخالف کسب کند.

تصویب این قانون در حالی است که مقامات ایتالیا از ورود یک کشتی اسپانیایی جستجوی مهاجران به نام Open Arms با ۱۲۱ پناهجوی نجات‌یافته به آب‌های ایتالیا جلوگیری کرده‌اند.

ماتئو سالوینی کشتی نجات اسپانیایی حامل مهاجران را تهدید کرده است که در صورت ورود به آب های ایتالیا توقیف خواهد شد

آقای سالوینی کشتی را تهدید کرده است که در صورت ورود به آب‌های این کشور، «ایتالیا آماده توقیف کشتی است».

تصویب قانون جدید یک پیروزی برای حزب‌ راست‌گرای افراطی لیگا به رهبری ماتئو سالوینی محسوب می‌شود.

ماتئو سالوینی پیش از این بارها با نهادهای غیردولتی که با عملیات جستجو و نجات در دریا مهاجران سرگردان را از سواحل لیبی نجات می‌دادند و به ایتالیا می‌آوردند، درگیر شده است. وی چندی پیش مهاجران را عامل انتقال بیماری به کشورش دانسته بود.

همزمان تازه‌ترین نظرسنجی که توسط روزنامه اقتصادی Il Sole 24 ore ار ایتالیا صورت گرفته است نشان می دهد حزب لیگا با ۳۹ درصد محبوبیت در صدر احزاب سیاسی این کشور قرار دارد.

میزان اقبال عمومی به حزب آقای سالوینی نسبت به انتخابات مجلس سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

بیشتر بخوانید: