Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتشارتصاویر بازداشت یک مرد ۵۱ ساله در شهر نانت فرانسه خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت

انتشارتصاویر بازداشت یک مرد ۵۱ ساله در شهر نانت فرانسه خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار تصاویری از برخورد پلیس فرانسه با شماری از تظاهرکنندگان در جریان تجمع روز شنبه ۳ اوت در شهر نانت این کشور باعث بروز واکنش‌ های گسترده در شبکه‌ های اجتماعی و رسانه‌ های فرانسوی شده است.

آگهی

انتشار تصاویری از برخورد پلیس فرانسه با شماری از تظاهرکنندگان در جریان تجمع روز شنبه ۳ اوت در شهر نانت این کشور باعث بروز واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسوی شده است.

حدود دو هزار نفر در این روز در گرامیداشت «استیو مایا کنیسو» و علیه خشونت پلیس دست به تجمع زده بودند.

انتقادهای تازه از شدت عمل پلیس علیه تظاهرکنندگان در نانت در پی انتشار عکسی از یک مامور پلیس در حال بازداشت یک معترض انجام می گیرد. در این عکس یک پلیس مسلح با کاسک دیده می‌شود که یک مرد را روی زمین انداخته و با دست وی را نگه داشته است. ویدئوی منتشره همچنین صحنه دستگیری او را که با خشونت همراه است نشان می‌دهد.

بنابر گزارش روزنامه لیبراسیون، این فرد ۵۱ ساله که برونو کائیک نام دارد پس از اعزام به بیمارستان به بازداشتگاه انتقال یافت و سپس ساعتی بعد در همان روز با قرار ضمانت آزاد شد. منابع بیمارستانی تایید کرده‌اند که وی به هنگام رسیدن ماموران آتش‌نشانی و آمبولانس در خیابان از حال رفته است.

پلیس گفته است که علت دستگیری وی، پرتاب یک شیشه آب از سوی او به سمت ماموران بوده است.

Cherche le contact de la personne à terre si vous avez des infos merci de me les donner en mp...

Publiée par bsaz sur Dimanche 4 août 2019

آقای کائیک پرتاب شیء را تایید کرده است اما اظهار داشته است که این حرکت نمادین بوده است: «من این شیشه خالی را به سمت پلیس‌ها پرت کردم در حالی‌که حدود سی متر با محل استقرارشان فاصله داشتم. برای همین در چند متری جلویشان به زمین خورد اما این چیزی بیش از یک حرکت نمادین نبود. قصد آسیب زدن در کار نبود. به هرحال واکنش آنها کاملا غیرمتناسب بود.»

اعتراض‌ به پلیس فرانسه امری سابقه‌دار است، با این حال دور جدید حرکت علیه خشونت پلیس در پی مرگ «استیو مایا کنیسو» رخ می‌دهد.

استیو کانیسو جوان ۲۴ ساله‌ای بود که در شب ۲۱ ژوئن مصادف با جشن موزیک فرانسه ناپدید و سرانجام ۳۸ روز بعد در ۲۹ ژوئیه بدن بی‌جان او توسط قایقرانان در رودخانه لوآر در حدود یک کیلومتری نانت پیدا شد.

گفته می‌شود که استیو در فستیوال شبانه موسیقی، در جریان درگیری که میان پلیس و یک گروه موسیقی در نزدیکی رودخانه لوآر روی داده به رودخانه افتاده و غرق شده است. در آن شب پلیس در ساعت ۴ صبح وارد عمل شد تا یک گروه موسیقی تکنو و تماشاگرانش را، که استیو نیز یکی از آنان بود، به دلیل مزاحمت دیرهنگام متفرق کند. در جریان آن حادثه که با شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس همراه بود چهارده نفر به رودخانه افتادند.

درباره مرگ استیو کانیسو یک پرونده قضایی باز شده است و مقامات دادگستری در حال تحقیق روی آن هستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه‌های سخت‌گیرانه اقتصادی دولت ماکرون برای جبران کمبود بودجه دولت

درگیری خشن پلیس با جلیقه‌زردها در روز ملی فرانسه؛ ماکرون را هو کردند

نخستین حمایت آشکار روشنفکران فرانسه از جنبش «جلیقه زردها»