بریتانیا به ائتلاف نظامی آمریکا برای تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس می‌پیوندد

ناو انگلیسی دانکن
ناو انگلیسی دانکن Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا روز دوشنبه ۵ اوت اعلام کرد که این کشور به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس برای تامین امنیت کشتی‌های تجاری می‌پیوندد.

آگهی

بریتانیا روز دوشنبه ۵ اوت (۱۴ مرداد) اعلام کرد که این کشور به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس برای تامین امنیت کشتی‌های تجاری می‌پیوندد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در این باره گفت: «بریتانیا مصمم است تا ناوگان دریایی‌اش را در مقابل تهدیدات غیرقانونی حفاظت کند و از این رو ما امروز به ائتلاف جدید امنیت دریایی در خلیج فارس می‌پیوندیم.»

وی اضافه کرد: «ما همچنان به کار در کنار ایالات متحده و دیگران ادامه خواهیم داد تا به راه حلی بین‌المللی در تنگه هرمز دست پیدا کنیم.»

موضع بریتانیا در حالی اعلام می شود که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا عازم آسیا و اقیانوسیه شده‌اند تا متحدان خود برای اجرای طرح تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس همراه کنند.

هدف آمریکا از تشکیل این ائتلاف نظامی حفاظت از نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری حاضر در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در برابر تهدیدهای ایران ذکر شده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که برای متقاعد کردن متحدان واشنگتن تاکنون به ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی و استرالیا سفر کرده، هنوز نتوانسته است شماری از آنها را به شرکت در چنین برنامه‌ای تشویق کند. استرالیا آخرین کشوری است که به این پیشنهاد آمریکا پاسخ داده و گفته است که در این زمینه بر اساس «منافع ملی» خود تصمیم می‌گیرد.

ظاهرا ژاپن نیز به دعوت آمریکا پاسخ سردی داده است. به نوشته برخی رسانه‌های محلی ژاپن به نقل از یک منبع دولتی، دولت توکیو ناوهای خود را برای مشارکت در ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا به خلیج فارس نمی‌فرستد، گرچه ممکن است هواپیماهای گشت‌زنی به تنگه هرمز بفرستد.

«فرانسه، آلمان حضور نظامی خود در خلیج فارس را افزایش نخواهند داد»

سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که کابینه فدرال و شخص صدراعظم آنگلا مرکل در حال حاضر تصمیمی برای شرکن در ماموریت نظامی ایالات متحده در خلیج فارس ندارند. این موضع پیش از این از سوی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم ابراز و با واکنش تند ایالات متحده مواجه شده بود.

از سوی دیگر آقای ماس بار دیگر، امروز نسبت به ائتلاف پیشنهادی آمریکا اظهار نظر کرد و گفت: «همراه با فرانسه و بریتانیا مدت‌ها است درباره اینکه چنین ماموریتی چه می‌تواند باشد گفت‌وگو کردیم.» وی در ادامه افزود: «بریتانیا ترجیح می‌دهد به طرح آمریکا بپیوندد اما ما چنین نخواهیم کرد.»

هفته گذشته، فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه با اعلام این مطلب در گفتگو با یک روزنامه محلی گفت: «پاریس، لندن و برلین امکانات خود را برای حفاظت از اطلاعات و تقویت امنیت دریایی شناورهای خود در خلیج فارس با یکدیگر هماهنگ می‌کنند، بدون آن که امکانات نظامی جدیدی به منطقه بفرستند.»

این سخنان وزیر دفاع فرانسه در واکنش به تلاش‌های اخیر آمریکا برای تشکیل نیروی حفاظت از کشتی‌های تجاری حاضر در خلیج فارس در برابر تهدید ایران ایراد شده است. آمریکا می‌خواهد هر کدام از متحدان خود را متقاعد کند تا کشتی‌های تجاری خود را در مسیرهای آبی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان با کنترل ارتش آمریکا اسکورت کنند.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع فرانسه در توضیح سیاست خویشتن‌دارانه سه کشور اروپایی گفته است: «ما کشورهای اروپایی سعی می‌کنیم در میان خودمان هماهنگ باشیم، ولی در مورد یک چیز اطمینان و اتفاق داریم و آن این که رفتار ما باید تنها در جهت کاهش تنش فعلی [در خلیج فارس] و دفاع از منافع‌مان باشد.»

آلمان پیش از این آشکارا مخالفت خود را با پیشنهاد آمریکا مبنی بر اعزام نیروی نظامی به تنگه هرمز برای محافظت از کشتی‌های تجاری اعلام کرده و گفته بود این رفتار ممکن است به تلاش‌های اروپا برای یافتن راه حل دیپلماتیک آسیب بزند.

روز دوشنبه نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان یک بار دیگر آشکارا اعلام کرد دولت آلمان و شخص صدراعظم، آنگلا مرکل، در حال حاضر باوری به مشارکت در مأموریت نظامی به فرماندهی آمریکا در تنگه هرمز نمی‌بینند.

طرح ناوگان اروپایی در خلیج فارس

در حالی بریتانیا امروز اعلام کرد که به ائتلاف آمریکا می‌پیوندد که پیش از این جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین بریتانیا طرحی را پیشنهاد داده بود که طبق آن ائتلافی از ناوگان دریایی به رهبری اروپا از کشتی‌های تجاری خود در منطقه خلیج فارس حمایت و محافظت کنند.

این پیشنهاد با استقبال برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، ایتالیا، دانمارک و اسپانیا واقع شده است. آقای هانت گفته بود که با شماری از کشورها برای این طرح گفتگو کرده است. او عضویت آمریکا در این ائتلاف را رد نکرد اما گفت ماموریت تازه بخشی از طرح «فشار حداکثری» واشنگتن بر ضد تهران به حساب نمی‌آید چرا که بریتانیا خود را به بقای برجام متعهد می‌داند.

تنش‌های اخیر میان ایران و بریتانیا از سیزدهم تیرماه در پی توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» در جبال الطارق کلید خورد و با واکنش متقابل تهران در توقیف نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» که با پرچم بریتانیا از تنگه هرمز عبور می کرد، وارد مرحله تازه ای شد.

آگهی

تهران ضمن رد حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس بارها بر توانایی خود جهت حفظ امنیت تنگه هرمز تاکید کرده است.

واکنش پنتاگون به تصمیم بریتانیا

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه از تصمیم بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس استقبال کرد. سخنگوی پنتاگون در مورد تصمیم دولت بریتانیا گفت: «این یک چالش بین المللی است و ما از فرصت همکاری با نیروی دریایی بریتانیا و دیگر شرکا و متحدانمان استقبال می کنیم. هدف همه ما تامین رفت و آمد آزاد کشتی های تجاری است.»

هر چند مقامات بریتانیا تاکید کرده اند که تغییری در سیاست این کشور در قبال ایران پدید نیامده اما از پیوستن لندن به ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس به عنوان مهم ترین چرخش سیاست خارجی دولت بوریس جانسون از زمان به دست گرفتن زمام امور در این کشور یاد شده است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن کشتی جنگی و هواپیمای گشت به خلیج فارس می‌فرستد

آمریکا رسما از آلمان خواست تا به نیروی محافظ دریایی در تنگه هرمز بپیوندد

اتحادیه اروپا: آمریکا در سال ۲۰۲۴ نیز ساز 'اول آمریکا' را بزند،اروپا بیش از پیش راه خود را خواهد رفت