Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

هزاران هندوی بازمانده از زیارت غار «آمارناث» از کشمیر می‌گریزند

غار آمارناث در جنوب شرق شهر سرینگر در کشمیر تحت کنترل هند
غار آمارناث در جنوب شرق شهر سرینگر در کشمیر تحت کنترل هند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران هندوی بازمانده از زیارت غار «آمارناث» از کشمیر می‌گریزند

آگهی

هزاران زائر، گردشگر و کارگر به دنبال هشدار دولت هند مبنی بر احتمال انجام یک رشته حملات از سوی شبه‌نظامیان، کشمیر تحت کنترل هند را ترک می‌کنند.

مقامات امنیتی هند روز جمعه اعلام کردند شواهدی دارند که نشان می‌دهد شبه‌نظامیان تحت حمایت پاکستان برای حمله به زائران هندو در کشمیر طرح‌ریزی کرده‌اند. کشف محموله مهمات، از جمله یک مین با آرم و نشان پاکستان از شواهد و مدارکی است که مقامات امنیتی هند به آن استناد می‌کنند.

هزاران زائر هندو همه ساله برای بجا آوردن آیین مذهبی خود و زیارت غار مقدس «آمارناث» به کشمیر سفر می‌کنند.

غار-معبد آمارناث در ۱۴۱ کیلومتری شهر سرینگر از مقدس‌ترین مکان‌ها برای هندوها به شمار می‌رود. در این غاری که ۴۰ متر ارتفاع دارد استالاگمیتی یخی و عمودی از قطره‌های چکان آب شکل گرفته است که به باور هندوها «لینگام شیوا» است.

هشدار مقامات و دولت محلی که از زائران و گرداشگران خواسته بودند تا به خانه‌های خود بازگردند و مراسم زیارت را تعطیل اعلام کرده بودند باعث آشفتگی و سراسیمگی شده است.

شمار زائران هندو و گردشگران، همچنین کارگرانی که در این فصل از سال خدمات رسانی می‌کنند و اکنون کشمیر را ترک می‌کنند، به ترتیب ۲۰ هزار و ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

دهلی نو، اسلام آباد را به حمایت مسلحانه از شبه‌نظامیان و نیز گروهای غیرمسلحی متهم می‌کند که در پی جدایی کشمیر از هند هستند. پاکستان با رد اتهام هند می‌گوید که از جنبش جدایی‌طلبی در کشمیر حمایت دپیماتیک و معنوی می‌کند.

دهلی نو اخیرا ۳۵ هزار سرباز و نیروی جدید به کشمیر گسیل کرده است. کشمیر به لحاظ شمار زیاد نظامیان حاضر در آن، یکی از مناطق به شدت نظامی شده جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندان‌ خانگی؛ مهاجران افغان در پاکستان «از ترس اخراج» پنهان شده‌اند

سه ماه بعد از موشک پراکنی ایران و پاکستان؛ ابراهیم رئيسی وارد اسلام‌آباد شد

از روسیه تا ایران و امارات؛ سیل در افغانستان ده‌ها قربانی گرفت و پروازهای فرودگاه دبی را مختل کرد