Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

زنان عربستان بدون اجازه مردان می‌توانند به خارج سفر کنند

زنان عربستان بدون اجازه مردان می‌توانند به خارج سفر کنند
Copyright عکس از آرشیو
Copyright عکس از آرشیو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بنا به تصمیم جدید دولت عربستان زنانی که بیش از ۲۱ سال دارند می توانند به تنهایی برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و از این کشور خارج شوند.

آگهی

دولت عربستان سعودی روز پنجشنبه اعلام کرد که زنان این کشور از این پس بدون موافقت یک «قیم» مرد می توانند گذرنامه دریافت کنند و از عربستان خارج شوند.

تصمیم جدید دولت عربستان برخلاف نظام «قیمومیت مردان» است که براساس آن زنان مانند کودکان در طول زندگی خود نیاز به «قیم» دارند. تاکنون پدر، شوهر، جد پدری یا حتی برادر بزرگ تر باید به زنان برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور اجازه می دادند.

گروه های مدافع حقوق بشر همواره از نظام «قیومیت مردان» در قوانین عربستان انتقاد می کنند.

شماری از زنان جوان عربستان طی ماه های اخیر ضمن فرار از این کشور از کشورهای دیگر درخواست پناهندگی کرده بودند. آنها مدعی شده بودند که از سوی مردان خانواده شان مورد اذیت و آزار قرار می گرفتند.

بنا به تصمیم جدید دولت عربستان زنانی که بیش از ۲۱ سال دارند می توانند به تنهایی برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و از این کشور خارج شوند.

یکی از روزنامه های عربستان از تصمیم دولت جدید این کشور به عنوان «گامی بزرگ برای زنان عربستانی» تمجید کرده است.

طبق تصمیم جدید دولت عربستان زنان این کشور از این پس اجازه ثبت ازدواج، طلاق یا تولد نوزاد را نیز خواهند داشت. پیش از این تنها مردان عربستان چنین اجازه ای داشتند.

اصلاحات جدید در قوانین مدنی عربستان در حالی اعلام می شود که طرفداران حقوق بشر از حکومت این کشور به دلیل تشکیل پرونده قضایی برای ۱۱ تن از فعالان مدافع حقوق زنان انتقاد می کنند.

لجین الهذلول، زن ۳۰ ساله عربستانی یکی از این ۱۱ کنشگر است که هم اکنون در عربستان زندانی است. او و شماری دیگر از مدافعان حقوق زنان در عربستان اعلام کرده اند که در جریان بازداشت خود مورد شکنجه و اذیت و آزار جنسی قرار گرفته اند.

عربستان از زمان انتصاب محمد بن سلمان به ولایت عهدی شاهد رشته اصلاحاتی در راستای تضمین حقوق برابر زن و مرد بوده است. از جمله این اصلاحات می توان به صدور اجازه رانندگی برای زنان در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ (خرداد سال ۱۳۹۷) اشاره کرد. زنان عربستان همچنین اخیرا اجازه یافتند که برای تماشای مسابقات فوتبال به ورزشگاه ها بروند.

منتقدان حکومت عربستان ضمن «ناکافی» دانستن اصلاحات صورت گرفته تاکید می کنند که نظام «قیومیت مردان» در این کشور همچنان پابرجا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهران سعودی با فریب یک اپلیکیشن خدمات دولتی از عربستان گریختند

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند

مدیرفنی تیم‌ملی زنان عربستان: بیایید و با چشمان خود کیفیت بازی دختران فوتبالیست سعودی را ببینید