Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمزه بن لادن کشته شده است

تصویر از یک فایل ویدیویی که احتمالا مربوط به مراسم عروسی حمزه است.
تصویر از یک فایل ویدیویی که احتمالا مربوط به مراسم عروسی حمزه است. Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در سال‌های اخیر این گمانه‌زنی وجود داشت که حمزه بن‌‌لادن رهبری گروه انصار الفرقان سوریه را بر عهده دارد؛ سازمان نوظهوری که توانسته بود شمار قابل توجهی از جنگجویان اسلام‌گرای بریده از جبهه النصره و داعش را به خود جلب کند.

آگهی

دو رسانه آمریکایی به نقل از مقام‌های رسمی این کشور اعلام کردند حمزه بن‌ لادن، پسر اسامه بن‌ لادن کشته شده است.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز با تایید این خبر گزارش کرد مقام‌های ایالات متحده جزئیاتی درباره محل و زمان کشته شدن حمزه بن‌ لادن و ایفای نقش احتمالی واشنگتن در این خصوص نداده اند.

این در حالی است که نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های رسمی از ایفای نقش ایالات متحده در عملیات قتل جانشین بنیانگذار القاعده خبر داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته با وجود پرسش‌های خبرنگار ان‌بی‌سی گفت: «نمی‌‌خواهم توضیحی در این مورد بدهم.»

ایالات متحده آمریکا در ماه مارس سال ۲۰۱۹/ اسفند ۱۳۹۷ اعلام کرده بود به افرادی که اطلاعات مفیدی برای پیدا کردن حمزه بن‌ لادن، پسر ارشد اسامه بن‌ لادن ارائه دهند تا یک میلیون دلار جایزه خواهد داد. در آن زمان، واشنگتن حمزه بن لادن را به‌عنوان فردی که برای رهبری شبکه القاعده آماده می‌شود، معرفی کرده بود. در همان زمان عربستان سعودی اعلام کرد که این فرزند رهبر سابق گروه القاعده دیگر شهروند این کشور نیست. بنا به اعلام وزارت کشور عربستان تابعیت سعودی حمزه بن لادن از وی سلب شده است.

حمزه پانزدهمین فرزند اسامه بن‌ لادن از همسر سوم وی بود. از او به‌عنوان «پسر محبوب» و وارث پدر برای رهبری شبکه جهانی القاعده نام برده می‌شد. اسامه بن‌ لادن، بنیانگذار شبکه القاعده در سال ۲۰۱۱ در مخفیگاهش در ابوت آباد پاکستان توسط «کماندوهای آمریکایی» کشته شد.

درباره محل اقامت حمزه بن‌ لادن اطلاعات دقیقی وجود نداشت. بعضی‌ می‌گویند وی جایی در مرز پاکستان و افغانستان مخفی شده بود. گروهی دیگر معتقدند که وی هوادارانش در سوریه یا یمن را از نزدیک سازماندهی و هدایت می‌کرد. شماری از کارشناسان اروپایی مسائل سوریه می‌گفتند که وی رهبری گروه انصار الفرقان سوریه را بر عهده داشت؛ سازمان نوظهوری که در سه سال گذشته اخیر توانسته بود شمار قابل توجهی از جنگجویان اسلام‌گرای بریده از جبهه النصره و داعش را به خود جلب کند.

تصاویر آرشیوی منتشر شده سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در سال ۲۰۱۷، برای اولین بار تصویر حمزه بن‌لادن را به همگان نشان داد؛ گفته می‌شود این تصاویر از مراسم عروسی وی، احتمالا در ایران، گرفته شده است.

خبرگزاری فرانسه در سال ۲۰۱۵ با انتشار اسنادی نشان داد که اسامه بن‌لادن، فرزندش حمزه را به‌عنوان جانشین خود برای راهبری جهاد علیه غرب برگزیده است.

منابع بیشتر • ان‌بی‌سی-نیویورک تایمز- خبرگزاری فرانسه-یورونیوز فارسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا برای پسر بن‌ لادن یک میلیون دلار جایزه تعیین کرد

انتشار نامه اسامه بن‌لادن به پسرانش که در ایران زندگی می‌کردند

داعش: نیروهای القاعده رهبر این گروه را کشته‌اند، رهبر جدید معرفی شد