اولین زایمان قبل از ۲۰ و بعد از ۴۰ سالگی بیشتر در کدام کشور اروپایی رخ می‌دهد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اولین زایمان قبل از ۲۰ و بعد از ۴۰ سالگی بیشتر در کدام کشور اروپایی رخ می‌دهد؟

طبق آمار یورستات (مركز آمار اتحادیه اروپا) ۹۲ درصد زنان در اتحادیه اروپا برای نخستین بار بین سن ۲۰ تا ۳۹ سالگی مادر می‌شوند.
طبق این آمار، میزان زنان زیر ۲۰ سالی که نخستین فرزند خود را در کشورهای عضو این اتحادیه به دنیا می‌آورند، تنها چهار درصد است. شمار زنانی که بالای ۴۰ سال سن دارند و برای نخستین بار مادر می‌شوند نیز همین میزان است.

بیشترین سهم تولد نخستین فرزند در بین مادران جوان زیر ۲۰ سال، در کشور بلغارستان ثبت شده که ۱۲.۵ درصد از کل نخستین تولدها در سال ۲۰۱۷ میلادی را شامل می‌شود. پس از آن کشورهای رومانی با ۱۲.۱ درصد، مجارستان با ۸.۵ درصد و اسلواکی با ۸.۱ درصد قرار دارند. 

در مقابل تنها یک درصد زنان دانمارکی، ۱.۱ درصد زنان ایتالیایی و اسلوونیایی، ۱.۳ درصد زنان هلندی و ۱.۴ درصد زنان سوئدی و لوکزامبورگی زمانی‌که کمتر از ۲۰ سال سن دارند نخستین زایمان خود را انجام می‌دهند.

اما مادران بالای ۴۰ سال بیشتر در کدام کشورهای اروپایی هستند؟
۸.۸ درصد نخستین زایمان‌ها در اسپانیا در زنان بالای ۴۰ سال انجام می‌شود. ایتالیایی‌های با ۸.۶ درصد، یونانی‌ها با ۶.۶ درصد و لوکزامبورگی‌ها و ایرلندی‌ها با ۵.۹ درصد در رده‌های بعدی مادران بالای ۴۰ سال قرار دارند که نخستین فرزند خود را به‌دنیا می‌آورند. در طرف مقابل نیز تنها ۱.۳ درصد زنان لیتوانی، ۱.۴ درصد زنان لهستانی، ۱.۵ درصد زنان اسلواکیایی و ۱.۸ درصد زنان لتونی زمانی‌که بیش از ۴۰ سال سن دارند، برای نخستین بار مادر می‌شوند.