Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را تحریم کرد

خبرگزاری مهر
خبرگزاری مهر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف تنها دقایقی پس از انتشار این خبر در توئیتی نوشت: «دلیل آمریکا برای انتخاب من برای تحریم این است که من "سخنگوی اصلی ایران در جهان" هستم.»

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در فهرست افراد تحریم‌ شده قرار داد.

این خبر از سوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام شد.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «جواد ظریف دستور کار عاری از مسئولیت رهبری ایران را اجرا می‌کند و سخنگوی اصلی رژیم در سراسر جهان است.»

خزانه‌داری آمریکا دلیل تحریم آقای ظریف را اینگونه عنوان کرده است: «او به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم برای رهبر ایران کار می‌کند یا کارهایش در راستای اهداف اوست.»

یک مقام دولت آمریکا که نام او عنوان نشده است به خبرگزاری رویترز گفته است که شرایط خاص برای سفر محمد جواد ظریف را مورد به مورد بررسی می‌کنند که شامل سفرهایش به سازمان ملل هم می‌شود و قوانین سازمان ملل هم در این زمینه مورد نظر قرار می‌گیرند.

طبق این تصمیم دارایی‌های احتمالی ظریف در آمریکا مسدود و اتباع آمریکایی از داد و ستد با وی منع می‌شوند. این قانون شامل تمام افرادی است که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

محمد جواد ظریف وزیر امروز خارجه ایران تنها دقایقی پس از انتشار این خبر در توئیتی نوشت: «دلیل آمریکا برای انتخاب من برای تحریم این است که من "سخنگوی اصلی ایران در جهان" هستم.»

او سپس این سوال را پرسید که آیا واقعیت اینقدر دردناک است و در ادامه افزود: «این موضوع هیچ تاثیری روی من و خانواده‌ام نمی‌گذارد؛ چراکه من خارج از ایران هیچ ملک یا منافعی ندارم.»

وی در بخش انتهایی توییت خود نوشت: «متشکرم که من را چنین تهدید بزرگی برای برنامه‌ها خود در نظر گرفتید.»

مایک پمپئو از تحریم ظریف استقبال کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار پیامی توییتری از تحریم همتای ایرانی خود استقبال کرد.

آقای پمپئو نوشت: «اخیرا رئیس جمهور ترامپ رهبر ایران را تحریم کرد. یعنی کسی که خودش را با هزینه مردم ایران ثروتمند کرده است. امروز، ایالات متحده آمریکا اصلی ترین توجیه کننده او را تحریم کرد. [ظریف] نیز به همان اندازه در رفتار غیرقانونی رژیم همچنین مافیای خامنه‌ای همدست است.»

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در پیامی توییتری نوشت که آمریکا از منطق و هنر مذاکرات محمد جواد ظریف در هراس است.

در متن آقای موسوی آمده است: «اوج تناقض و حماقت رهبران آمریکا آنجاست که بارها دکتر ظریف را در سیاست ایران کاره‌ای نمی‌دانند اما با نابخردی محض دست به تحریم او می‌زنند! آمریکایی‌ها از منطق دکتر ظریف و هنر مذاکراتی او به شدت واهمه دارند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد

گزارش حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا: نقض حقوق بشر در ایران و چند کشور جهان رو به افزایش است